Stránky K1 - Pioneer CT-S740S - Dálkové ovládání se zesilovačem SONY

Zprovoznění dálkového ovládání PIONEER CT-S740S se zesilovačem SONY

Vadilo mi, že tento kazeťák nemohu ovládat dálkově. On sice dálkovku podporuje, ale jen po systémovém kabelu do zásuvky Control In, kterou má vzadu, on totiž nemá infra čidlo. Takže i kdybych měl k němu dálkovku, tak by mi byla prd platná. Musel bych mít ještě zesilovač Pioneer, který ten povel z dálkovky přijme (ten infra čidlo má) a po kablíku ho vyšle do toho kazeťáku do zásuvky Control In, kterou má vzadu:


Část zadní stěny mého kazeťáku. Uprostřed jsou vidět konektory CONTROL IN a OUT

Tato zásuvka je částí systému Pioneer SR (System Remote). Princip je velmi jednoduchý. Infračervené čidlo má v sestavě Pioneer třeba jen jeden komponent (většinou zesilovač) a ten přijatý infračervený signál převede na kabelový signál. Přijatý signál se nijak nedekóduje a posílá se do systému Pioneer SR sériově tak, jak byla informace přijata čidlem. Jediný rozdíl je tedy pouze v tom, že řízená komponenta nemusí mít infra čidlo a zajištěný "výhled", ale přijímá data po kablíku a dekóduje je úplně stejně, jako by je přijala infra čidlem. Pokud bych tedy měl zesilovač od Pioneera a propojil řídicí kablík od něj ke kazeťáku CT-S740S, tak bych mohl pomocí dálkového ovladače přístroj přes zesilovač ovládat. Nojo, ale protože já nemám zesilovač Pioneer, alébrž Sony TA-F419R (sice také na dálkové ovládání), který ale takovou zásuvku vzadu nemá, tak to ani nemohu tím kablíkem propojit. Pak mi došlo, že SONY má velmi podobný kablíkový systém a zesilovač Sony má vzadu na něj jakýsi konektor, mechanicky sice zcela jiný, označený Control S Out a možná by se dalo...


Zadní stěna zesilovače SONY TA-F419R se zásuvkou výstupu dálkovky Control S OUT

Tak jsem si stáhl z Internetu schéma nějakého zesilovače Pioneer, který má zásuvku CONTROL OUT, abych se podíval, jak je to tam zpracované.


Část schématu zesilovače Pioneer s infra přijímačem dálkového ovládání

Jak je vidět, IR přijímač v zesilovači Pioneer je běžný typ GP1U28X pro nosnou 40 kHz, který infra signál přijme a demoduluje ho a z jeho výstupu jde signál přes dva tranzistory Q704 a Q703, které ho zesílí a dvakrát invertují, do výstupní zásuvky Control Out (to je ten kontakt 15 na konektoru CN701). Signál SR (System Remote) z něj pokračuje přímo do výstupní zásuvky Control Out.

Podíval jsem se na podobnou část schématu mého zesilovače SONY, abych to porovnal.


Odpovídající část schématu zesilovače SONY s infra přijímačem dálkového ovládání

A zjistil jsem, že je tam podobný typ přijímače infra ( GP1U52XB, také pro nosnou 40 kHz) a demodulovaný signál z jeho výstupu jde shodně přes dva tranzistory Q705 a Q711 (vpravo), které ho shodně zesílí a dvakrát invertují, do výstupní zásuvky Control S Out. Ze shody v cestě demodulovaného signálu jsem usoudil, že Bůh byl zase se mnou a zařídil to právě takhle. Vadí zřejmě pouze to, že zesilovač a kazeťák mají rozdílné konektory.

Tak jsem vzal kablík od systému Control S Sony a udělal jsem na něj přechodku se zásuvkou Jack 3,5" mono do zásuvky Pioneer na tom kazeťáku. Použil jsem přitom kousek kablíku z redukce napájení chladicího větráčku do PC (tam je protikus, co se dá do SONY kablíku zavstrčit).


Moje důmyslná propojka mezi kabely pro dálkové ovládání Pioneer a Sony

A propojil jsem tedy můj zesilovač SONY ze zásuvky Control S Out (tím bílým konektorem) s kazeťákem Pioneer do zásuvky CONTROL IN (konektorem jack 3,5 mm).
Zkusil jsem jen tak pro formu tlačítka pro tape deck na dálkovém ovladači SONY, ale kazeťák - nic. Moje babička by prohlásila, že je to, jako by mu u prdele zašeptal. To jsem ale čekal - kódy, vysílané dálkovkou Sony, prostě kazeťák od Pioneera nemůže umět, neboť používá jiný protokol kódování povelů. Proto jsem potřeboval poslat kazeťáku přes ten zesilovač kódy, kterým by rozuměl.

Takže teď už mi scházela jen maličkost - dálkový ovladač firmy Pioneer s tlačítkami pro kazeťák. Našel jsem si na íbeji dálkový ovladač firmy Pioneer pro můj kazeťák (je to typ CU-T020) a koupil ho.


Nejvhodnější dálkový ovladač CU-T020 k mému tape decku CT-S740S

S očekáváním, že budou určitě problémy, jsem doň dal baterky, zapnul zesilovač a kazeťák ... a ... BINGO! Ono to perfektně funguje!
Takže: Já na tom novém ovladači od Pioneera stisknu tlačítko, dálkově to přijde do zesilovače SONY, tam se to přenese do výstupní zásuvky a mým hybridním kablíkem dále do kazeťáku Pioneer a ten perfektně zareaguje. Tape deck reaguje perfektně na všechna tlačítka na dálkovém ovladači.


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 7.6.2021