Stránky K1 - Pioneer CT-S740S -

Kazetový magnetofon (tape deck) Pioneer CT-S740S

Když jsem byl mladý (70.-80. léta minulého století), byl mým velkým snem cívkový magnetofon Grundig TS1000 (výroba 1977-1980). Já jsem vlastnil pouze jednoduchý stroj Tesla B56, protože byl stereo a hned, jak se objevil na našem trhu magnetofon B115 (vlastně jeho předvarianta B113 s „měkkými“ hlavami, protože tvrzené hlavy měly skluz ve výrobě), jsem si tu B113 pořídil. Když se konečně objevila B115, tak jsem B113 prodal a pořídil si konečně B115. Hrál docela pěkně, ale TS1000 od Grundiga to zdaleka nebyl… Nyní, ve zralém věku, jsem si svůj sen splnil. Pořídil jsem si Revoxe A77 ve dvoustopé verzi a také konečně Grundiga TS1000 (za 8000,- Kč) v základní čtyřstopé verzi. Je to pěkný macek, váží 27 kg. Jednou ještě za totáče, při návštěvě obchodního domu Siréna, jsem narazil na kazetový tape deck AIWA AD-R460 se systémy Dolby B a C a rychlým autoreversem (quick reverse), který uměl hrát i kazety typu Metal. Byl to prý našimi bdělými celníky zabavený pašovaný kus. Já jsem byl ke kazetofonům skeptický, protože mně vadila jejich posouvací pásková dráha a celkově systém kazet CC (MC) - malá rychlost posuvu, malá šířka stopy, malá tloušťka pásky a tak vůbec. Nicméně mne tento přístroj, v kulisách naší socialistické společnosti, velice zaujal a tak jsem si ho tehdy za 5600,- Kčs pořídil. Překvapilo mně, že hrál velmi dobře, v Tuzexu jsem si k němu pořídil kazety TDK SA.


Můj první tejpdekový kazetofon AIWA AD-R460

AIWA měla jen dvouhlavý systém. Obě hlavy (mazací a kombinovaná) byly na otočném nástavci, který se dovedl otočit za 0,3 vteřiny. Na konci kazety se mohl aktivovat tento režim a i při záznamu se ztratila pouhá necelá půlvteřina a záznam pokračoval dále na druhé straně kazety.
Po pár letech mi ale v decku prasklo ozubené kolečko, které otáčelo hlavami a nešlo to nějak spravit. Stroj jsem tedy fixoval pouze pro jeden směr a postupně AIWA upadla v zapomnění. Po mnoha letech jsem objevil u úchylného zeleného skřeta lepidlo, které slibovalo skoro nemožné (no jo, reklama). Zkusil jsem kolečko slepit a AIWU opravit a ono to vyšlo.
A najednou mi jeden můj kamarád nabídl, že má doma rozebraný nějaký špičkový kazetový tape deck a že by mi ho dal. Tak jsem se nechal za devět kazet BASF Chrome Maxima 90 ukecat a obdržel jsem Pioneer CT-S740S v několika částech. Hlavní závada tkvěla ve zcela zetlelých řemínkách ve stavu matlavé břečky, nabalené na kladkách.
Po seznámení s parametry tohoto přístroje (tříhlavý systém, dual capstan, Dolby B,C a S, Dolby HX-Pro, automatická kalibrace pásky, špičkové akustické parametry...) jsem se rozhodl, že si ho tedy dám dohromady. Sehnal jsem si řemínkovou sadu, vyčistil strojovnu od zetlelých zbytků řemínků, vše promazal, vyčistil, nasadil nové řemeny a stroj sestavil. Až poté jsem zjistil, že má vyšeptalý displej, tvořený vakuovým luminiscenčním systémem. Displej sice svítí, ale tak málo, že je sotva vidět. Tehdy jsem udělal velkou chybu, protože na eBay byl náhradní displej k dostání za cca 1800Kč a já ho nekoupil. Nyní již sehnat nejde. U těchto strojů totiž displeje odcházejí proto, že konstruktéři posílají žhavicí proud do displeje i tehdy, je-li stroj vypnutý. Pomůže jen odpojení ze zásuvky, nebo zapojení do napájecích zásuvek v zesilovači, takže se displej vypíná aspoň tehdy, je-li vypnutý zesilovač. V tomhle směru jsou konstruktéři tohoto stroje blbci. Debilové. Natřikrát podélně puklí.


Můj kazetofon Pioneer CT-S740S po mé opravě.


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 20.4.2024