Štítkovací systém BROTHER P-Touch -

Štítkovací systém BROTHER P-Touch

Toto pojednání nám má přiblížit systém velmi kvalitních a odolných potištitelných štítků firmy Brother, které se hodí na označování všeho možného. Štítky se vytváří příslušnými tiskárnami firmy Brother, které se napojují na PC či mobilní telefony, nebo samostatnými zařízeními téže firmy s klávesnicí a displejem a bateriovým napájením. My si zde popíšeme systém, založený na laminovaných velmi odolných štítcích, jejichž zdrojem je nejkvalitnější řada kazet Brother TZ, jejich inovovaná současná řada TZe a jejich verze a klony. O tiskárnách se zmíníme jen o těch, které znám nebo mám, čili pouze o těch připojených k PC. V systému P-Touch však existuje také obrovský segment samostatných bateriových štítkovačů s klávesnicí a displejem, se kterými já ovšem nemám zkušenosti. Tento segmet je však velice důležitý a jeho použití je možná častější, než samostatné tiskárny, připojené k počítači.

Princip zalaminovaného štítku P-Touch

Hlavní materiál, ze kterého jsou štítky tvořeny, je polyester – velmi odolná umělá hmota, pevná a odolná vůči vodě i mnoha rozpouštědlům, štítky jsou použitelné v rozmezí teplot -80°C až +150°C.
Princip tisku: Tiskárny štítků Brother P-Touch pracují na principu tepelného přenosu barvy. Uspořádání je následovné: Tisková hlava se skládá z řady těsně vedle sebe jsoucích miniaturních bodů (rozměr bodu cca 0,07 mm pro 360 dpi), které je možno mžikově zahřát na vysokou teplotu. K hlavě je přitisknut podkladový materiál přes barvicí fólii. Body jsou tak malé, že ohřev a vychladnutí tiskového bodu je pro naše účely prakticky bez zpoždění. Barvicí fólie obsahuje barvu, která se při vyšší teplotě roztaví a přenese na potišťovaný podklad. Současně se použitá barvicí fólie navíjí na cívku uvnitř kazety a již se nikdy nepoužije. Hlavy tiskáren mají rozlišení 180 nebo 360 dpi a obsahují od 64 bodů do 454 tiskových bodů podle maximálně použitelné šířky pásky a rozlišení.

Pro pásku max. výška tisku počet bodů % pokrytí dpi poznámka
12 mm 9 mm 64 75 180  
18 mm 13,5 mm 96 75 180  
18 mm 15,8 mm 112 88 180  
24 mm 18 mm 128 75 180  
36 mm 27,1 mm 384 75,3 360 starší typy
36 mm 32 mm 454 89 360 řada PT-P900

Materiál pro tisk štítků je uložen v kazetách. My zde budeme uvádět nejkvalitnější řadu kazet firmy Brother, které mají za základ řadu TZ a TZe, případně HG a HGe (pro rychlý tisk). Tyto řady slouží k výrobě laminovaných štítků velmi vysoké kvality a odolnosti. Kazety, díky své univerzalitě, umožňují i tvorbu jednodušších (nelaminovaných) a i mnoha dalších typů štítků.

Systém Brother TZ a TZe je jeden z nejdokonalejších systémů pro tvorbu samolepicích štítků. Laminované štítky jsou základním produktem této řady a vyrábí se pro něj množství různých variant kazet (barvy, šířky, lesk, lepivost, flexibilita (zda na rovnější či zaoblenější povrchy). Je to standardní použití tohoto systému a drtivá většina produkce kazet tohoto systému je použita na tyto štítky. Jediná slabina tohoto systému je nemožnost tisknout barevně. Vyrábí se sice množství různých barevných kombinací, vždy se ale dá tisknout jen jednou barvou na nějakou barvu podkladu (výjimkou byl systém Multi Colour Printing, který uměl tisknout až třemi barvami (po mé úpravě až pěti), ale bylo to pracné, nešlo to na laminované štítky a už se to dávno nevyrábí).

Nicméně sytém TZ je použitelný i na jednodušší varianty štítků. Laminovaný štítek vyžaduje kazetu se třemi páskami – průhledná laminovací, barvicí a podkladová. Existují ale jednodušší varianty štítků, které nepotřebují všechny tři pásky a vystačí si jen se dvěma nebo dokonce jen s jednou. V rámci systému TZ se také vyráběly nebo i vyrábí takové kazety, nutno ale podotknout, že to nejsou stěžejní typy kazet, ale jen spíše okrajová produkce, o čemž svědčí i množství prodávaných kazet těchto vedlejších systémů vůči standardním nejkvalitnějším laminovaným kazetám. Nicméně tyto vedlejší produkty jsou leckdy velmi zajímavé a proto tento článek obsahuje i jejich detailnější popis, i když nejsou pro sytém TZ/TZe obchodně významné a leckdy je to spíše již nesehnatelná rarita. Po zavedení systému TZ uváděla firma Brother na trh různé další typy kazet pro mnoho různých použití. Ve srovnání s laminovanými štítky však byla většina těchto možností nevýznamných. Uvedeme si dále pro zajímavost většinu těchto možností, z nichž velká část rychle skončila, zřejmě kvůli nezájmu. To vysvětluje, proč laminované štítky nejenže přežily, ale svojí kvalitou prostě vytlačily skoro vše ostatní. Navíc se vyplatí vyrábět kazety pro laminované štítky spoustě dalších firem, což znatelně snižuje jejich cenu, leckdy až na zlomek ceny originálních kazet. Ostatní typy kazet se jiným firmám nevyplatí vyrábět, takže pokud se seženou, tak jen od firmy Brother. Když se systém TZ inovoval do systému TZe, byla velká část vedlejších produktů TZ již mrtva a do nového systému přešlo kromě laminovaných štítků jen několik významnějších vedlejších produktů a to ještě dost redukovaných. Příkladem může být standardní řada nelaminovaných kazet. V systému TZ byla docela rozvětvená, vyrábělo se mnoho barevných kombinací včetně vzorovaných podkladů a dokonce i systém, který umožňoval, sice dost pracně, tisknout na bílou nelaminovanou pásku až tři barvy na jeden štítek. Do nového systému TZe však přešel nelaminovaný systém jen jako černý tisk na bílé pásce a celá variabilita spočívá jen v pěti šířkách pásky.

Vysvětlíme si nyní podstatu laminovaného štítku, hlavního a zásadního typu v systému TZ/TZe.


Nápis je zrcadlově obráceně z vnitřní strany průhledné krycí fólie

Laminované kazety řady TZ/TZe i příslušné tiskárny jsou zkonstruovány tak, že během tisku štítku se na průhlednou polyesterovou fólii z její vnitřní strany nanese tepelným přenosem tiskovou hlavou zrcadlově převrácený tisk z barvicí fólie. Tato průhledná potištěná fólie se následně na výstupu z kazety spojí s barevnou či bílou polyesterovou podložkou. Vše probíhá v jednom tiskovém cyklu. Hotový štítek se nakonec automaticky odstřihne. Tisk je chráněn dokonale tím, že je ukryt ve vnitřní struktuře štítku. Takhle vypadá základní (laminovaný) a současně nejdokonalejší štítek z kazety TZ:


Nedejte se mýlit, štítek je pouze 0,1 mm silný.

Editor P-touch

Ke tvorbě štítků na PC je určen editor P-touch (dnes (2023) již ve verzi 5 (a i v češtině), pro tiskárnu PT-P750W dokonce již ve verzi 6). Editor je perfektně přizpůsoben tiskárnám štítků Brother P-touch a umí využít všech jejich možností. Program je natolik rozsáhlý, že jeho popis by vydal na samostatný projekt, takže to není účelem tohoto skromného pojednání. Stáhnout si ho je možno na stránkách firmy Brother, ale musíte pro stažení editoru zadat sériové číslo vaší (nebo i jiné) tiskárny P-touch.


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 9.3.2024