Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Tiskárna PT-9500PC
tiskárnatiskárnatiskárnatiskárnatiskárna

Tiskárna PT-9500PC (PROXL)

Tato tiskárna je již v roce 2020 nesehnatelná, tedy jedině někde v bazaru. Toto je jedna z nejuniverzálnějších a nejlepších tiskáren, skutečný klenot firmy Brother. Tiskárna má sériové rozhraní a rozhraní USB 1.1. Dlužno podotknout, že z neznámých důvodů bylo sériové rozhraní na konektoru MiniDin-8 (jako u PT-9200DX) a ne na běžném CANON DE9.

Nástupce tiskáren PT-9200PC/DX je tiskárna PT-9500PC. Vznikla okolo roku 2004. Tiskárna má na kapotě název PT-9500pc (evropské provedení) nebo také PT-PROXL (americká verze). Na rozdíl od tiskárny PT-9200DX nemá tiskárna PT-9500PC vestavěný síťový zdroj, má vnější napájecí adaptér 24V/2,5A. Díky tomu je ale menší. Výrobce se však nezmiňuje o tom, že by nějak řešil provoz na baterie. Na obrázcích vypadá tiskárnička mohutně, ale je menší než 9200DX. Zajímavé je i její vypouklé bříško. To se totiž dá sklopit dolů a změní se už samo o sobě ve vaničku, kam s určitým procentem úspěšnosti mohou padat kratší odstřižené štítky. Existuje i zásobníček z plastově fólie (viz obrázek za popisem tiskárny), který mohu nasadit na tiskárnu při sklopeném bříšku a pak je úspěšnost vyšší

Americké provedení tiskárny s označením na kapotě PT-PROXL má na sobě uvedena loga kazet AV a TZ. Umí totiž jako jedna z mála používat Avery labels kazety (AV), to jsou kazety s vystříhanými štítky o přesné délce. Uměly je pouze typy PT2600, PT2610, PT3600, PT9600 a PT9500PC. Do jiných tiskáren AV kazeta ani nelze mechanicky zastrčit (tedy kromě PT-9700PC, kam sice zastrčit jde, ale tiskárna ji ignoruje jako krajinu).


Vlevo evropské provedení (PT-9500pc), vpravo americké provedení(PT-ProXL).
Tiskárny jsou kromě nápisů na kapotě naprosto stejné.


Vlevo loga kazet na kapotě PT-9500pc, vpravo loga na kapotě PT-PROXL

Evropské provedení této tiskárny (vlastním obě provedení) s označením PT 9500pc na kapotě sice AV logo nemá, nicméně uvnitř má namontován jak AV switch sensor (umožní vložení AV kazety a dá informaci, že tam je), tak senzor polohy pásky v AV kazetě, čili kazeta AV do ní zasunout lze a může být používána (viz dále). Na tiskárně jsou uvedena loga kazet TZ, HG a někdy i AL, kazeta AV tam není.

Rozdíl mezi americkým a evropským provedením je jen v použitém driveru na PC a tiskárny jsou přes rozdílné názvy a loga kazet na kapotě jinak zcela shodné. Pokud nainstaluji americký driver, mám americkou verzi a v PC editoru se v typech kazet objeví i tři druhy AV kazet a mohu na ně tisknout. Tiskárna ale pro změnu zase neumí obsluhovat kazety HG. Tiskne s nimi sice dvojnásobnou rychlostí, ale dialog pro možnosti volby režimu s kazetou HG není k dispozici, čili nejde použít vyšší rozlišení 360×720 dpi. Pokud použiji evropský driver, mám evropskou verzi, zmizí mi v editoru AV kazety z výběru a nemohu na ně tisknout, AV kazety se hlásí jako 6 mm, přestože jsou 24 mm, ale zase jdou obsluhovat HG režimy tisku při vložené kazetě HG. Bohužel oba drivery mít současně nainstalovány nemohu, protože se při instalaci navzájem vylučují. Zajímavé je i to, že ačkoliv se tiskárna v Americe nezývá PT-PROXL, v editoru se pořád objevuje i v Americe jako PT-9500pc.


Vlevo editor s tiskárnou s evropským driverem a vloženou kazetou AV1957 a vpravo to samé, ale s americkým driverem
Všimněte si, že vlevo tiskárna kazetu nepoznala, ani nenabídla a chybně se tváří jako 6 mm. Vpravo je vše v pořádku, kazeta plně rozpoznána.

Ale zpět od AV exotiky k normálním kazetám. Běžný tisk po jednom štítku trochu plýtvá páskou. O co jde: Po vytištění štítku je ho nutno odstřihnout a vyplivnout. Proto se po jeho vytištění musí, kvůli mechanickým rozměrům kazety, zhruba o 2,5 cm páska ještě posunout. Štítek se odstřihne a při tištění dalšího štítku je tam tento 2,5 cm kousek nevyužit. Tiskárna umí tisknout bez těchto „jalových“ kousků pouze tehdy, když tisknu jeden štítek ve více kopiích nebo vůbec nepoužívám střihy. Potom tyto nevyužité kousky nejsou. Další možnost je použít hromadný tisk. Existuje ještě jiný způsob úspory pásky – řetězový tisk.

Kazety AL a AV se již nevyrábějí, ale TZ a HG se dále vyrábějí v modernizovaném provedení TZe a HGe a tiskárna s nimi umí také správně pracovat. Vzhledem k tomu, že AV kazety již nejsou k dispozici (já dvě mám, ale jen jako raritu), je praktičtější evropský driver tiskárny.

Tiskárna PT-9500pc má rozlišení 360 dpi a výšku tisku na 36 mm kazetě 27,1 mm, stejně, jako tiskárna PT-9200DX, stejná je i rychlost tisku na běžnou kazetu 20 mm/sec, ale na kazetu HG už jede 40 mm/s. V některých vlastnostech ale svoji starší sestřičku předčí. Je trochu menší (což může být externím zdrojem), lehčí a krásnější. Také je podporována plně i nejnovějšími operačními systémy, takže ji lze bez problémů zprovoznit i s Windows 10 či 11 a také nemá komunikační problémy při tisku.

Oproti starším typům PT-9200PC a PT-9200DX umí už tiskárna důležitý způsob tisku pro úsporu pásky: řetězový tisk. O co jde: Vzhledem k tomu, že vzdálenost mezi tiskovou hlavou a výstupním bodem pásky z kazety je cca 2,5 cm, musí se po výtisku štítku o tuto vzdálenost páska ještě posunout, aby bylo možno štítek odstřihnout a vyplivnout ven. A při tisku dalšího štítku je tento jalový úsek samozřejmě nepoužit a je vyplýtván jako odpad. Předchozí dvě popisované tiskárny uměly tisknout vždy jen jeden štítek (tedy s výjimkou kopií toho samého nebo hromadného tisku), takže vlastně výtisk každého nového štítku doprovázela ztráta cca 2,5 cm pásky.

Tato tiskárna již nabízí řetězový tisk, což znamená, že štítek po vytištění nemusí být ihned vyplivnut, ale, sice již vytištěn, čeká v tiskárně na tisk dalšího štítku. Teprve při tisku dalšího štítku se páska dále vysunuje k bodu odstřižení a teprve tehdy se teď již předchozí štítek odstřihne. Další štítek se dotiskne a zase čeká s odstřižením na tisk následujícího štítku. A teprve po dotištění posledního štítku, když ho chceme dostat ven, stiskneme na tiskárně klávesu ✂, čili „feed“, a poslední štítek popojede ven a odstřihne se (nebo je také možné před tiskem posledního štítku odškrtnout volbu „řetězový tisk“).

Již zmiňovaný jiný způsob je hromadný tisk. Editor P-Touch ve verzi 5 totiž umožňuje, podobně jako Excel, založení až šestnácti „sheetů“, čili obdoby listů v sešitě. Takto si mohu před tiskem až na šestnácti listech navrhnout různé štítky, rozumí se samo sebou, pokud je chci tisknout hromadně, že ve stejné šířce (podle založené kazety). Délku samozřejmě mohou mít celkem libovolnou. No a vytisknout pak mohu všechny listy po sobě jedním příkazem (zaškrtnu před tiskem políčko „všechny listy“). Tiskárna pak vytiskne všechny štítky po sobě a samozřejmě bez meziodpadu. Pokud nemám zaškrtnut „řetězový tisk“, je poslední štítek po vytištění také odstřihnut a vyblit. Pokud to zaškrtnuto mám, zůstane poslední štítek v tiskárně (viz předchozí popis). Hromadný tisk je v dialogu tisku nabízen pouze tehdy, pokud je v editoru založeno více listů (štítků) než jeden.

Tiskárna tiskne perfektně i na vinylovou pásku a na pásku s teplocitlivou vrstvou CX, naplněnou do pouzdra od kazety TZ-N, což jsem pojmenoval jako TZ-C. Také jí nedělá problémy teplem smrštitelná bužírka HSe, i když ji nepodporuje oficiálně.

Evropská verze driveru tiskárny umí ovládat možnosti dané kazetou typu HG. Při ní tiskárna zvýší buď rychlost, nebo rozlišení. Pokud ponechám standardní nastavení, tiskne tiskárna s kazetou HG dvojnásobnou rychlostí až 40 mm/sec, stejně jako americká verze. Pokud však zvolím tisk s vysokým rozlišením, tiskne tiskárna rychlostí 20 mm/sec, přičemž ale zvýší rozlišení na 360×720 dpi. Její senzory typu kazety mají jeden bit navíc oproti tiskárně PT-9200DX, právě ten, který označuje, zda je kazeta HG nebo ne (když nepočítáme senzor AV, který je také navíc, ale úplně jiné konstrukce). Zkusil jsem také na ne-HGe kazetě přelepit dírku pro senzor HG a tím z ní HG udělat a tiskárna opravdu poslušně tiskla bezchybně dvojnásobnou rychlostí a fungovala jí i volba na vyšší rozlišení. Poklud ale takhle upravím nějakou starou kazetu TZ, je někdy kvalita rychlého tisku mírně zhoršena. Nové kazety úpravu zvládají lépe. Následující tabulka uvádí tiskové režimy pro tiskárny PT-9500PC až PT-9800PCN:

< Vaše tabulka
páska a režim TZ HG high speed HG standard HG high resolution
rozlišení (dpi) 360×360 360×180 360×360 360×720
PT-9500pc EU 20 mm/sec - 40 mm/sec 20 mm/sec
PT-9700pc,9800pcn 20 mm/sec 80 mm/sec 52 mm/sec 20 mm/sec

Na následujícím obrázku je ukázka opravdu úžasné kvality tisku této tiskárny na kazetu HGe kontra standard, a to v režimech

  • Standardní rychlost HG kazety 40 mm/sec, rozlišení 360×360 dpi
  • Vysoké rozlišení HG kazety 20 mm/sec, 720×360 dpi
  • Standardní rychlost TZ kazety 20 mm/sec, 360×360 dpi
  • Různé barevné tisky na "obyčejné" TZ kazety

Dvojím kliknutím na obrázek uvidíte ve velikém zvětšení přece jen nějaké rozdíly v kvalitě (tip: soustřeďte se na lomítko).


Kvalita tisku tiskárny PT-9500PC. Nahoře je dvakrát tisk na kazetu HGe251, níže pak TZ251, dále pak barevný a modrý modrý tisk rychlostí 20 mm/sec.
Kliknutím či dvojím kliknutím na obrázek možno zvětšit. Tisk je skutečně velmi kvalitní.

Na dalším obrázku si zhruba v desetinásobném zvětšení ukážeme rozdíly v kvalitě tisku tiskárny PT-9500pc na kazetu HG. Horní řádek ukazuje kvalitu s rozlišením 360×360 dpi a rychlostí 40 mm/sec, dolní řádek ukazuje kvalitu tisku s rozlišením 360×720 dpi a rychlostí tisku 20 mm/sec. Všimněte si čistoty šikmých linií a hladkosti okrajů číslice nula a vidíme, že tiskárna opravdu tiskne velmi kvalitně už ve standardním režimu a ve vyšším rozlišení má kvalitu skutečně špičkovou.


Tisk v režimu 360×360 dpi, 40 mm/sec (nahoře) a 360×720 dpi, 20 mm/sec (dole), tiskárna PT-9500PC

Tiskárna PT-9500PC je snad nejuniverzálnější tiskárna systému TZ. Umí pracovat se všemi šířkami pásek (s drobným omezením u 3,5 mm), se všemi typy pásek, včetně speciálních AL a AV kazet, TFT z kazety CX, vinylem i HSe bužírkou. S počítačem pracuje velmi dobře, nemá problémy s komunikací. Kvalita tisku s rozlišením 360 dpi je špičková. Jako trochu horší se dá brát jenom to, že její tisková hlava má výšku pouze 27 mm (nové tiskárny PT P900W mají 32 mm), takže nejširší pásku 36 mm potiskne pouze ze 75% oproti 90% u tiskáren řady PT-P900. Mám ji a jsem ni patřičně pyšen a hrd.

Plastový zásobníček na vytištěné štítky u tiskárny PT-9500PC. Dodává se s tiskárnou jako příslušenství. Tiskárny PT-9700PC a PT-9800PCN už tuto vymoženost neumožňují. Tiskárna PT-9500PC (obě verze) je jediná, která má takové bříško.


K tiskárně je dodáván i tzv "label stick", což je prý pomůcka k oddělení štítku od krycí fólie. Návod na použití label sticku nám přiblíží způsob jeho použití.


Label stick vypadá jako tužka


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 4.2.2024