Štítkovací systém BROTHER P-Touch - AL kazety | |||
Kazety AL - teplocitlivý papír, nelaminovaný, matnýKazeta AL byla podobně jako starší kazeta CX naplněna teplocitlivým médiem čili tiskla bez použití barvicí fólie. Zde byla ale podkladová vrstva teplocitlivý papír, takže nebyla mechanicky tak trvanlivá jako páska CX, která byla na polyesterovém filmu. Kazety AL byly prý levné. Vyráběl se jediný typ, a to AL-K251, čili 24 mm, 7 m, černý tisk na bílém papíru. Z papíru se samozřejmě nemohla dělat průhledná papírová páska, jako tomu bylo u kazet CX-151 s fólií TFT. Kazeta má jiné označení (AL) než TZ zřejmě proto, že má na své jedné delší straně výstupek (na opačné straně než ho má AV kazeta), který brání ji vložit do tiskáren systému TZ kromě těch, které na místě AL výstupku mají proň drážku, což jsou pouze čtyři typy: PT-2420PC, PT-2430PC, PT-9500PC a PT-9700PC. Výstupek je zcela samoúčelný, tato kazeta by bez problémů mohla pracovat ve většině tiskáren pro systém TZ a pouze kvůli tomuto výstupku to nejde. U kazet AV ten výstupek má smysl, protože tiskána musí mít zvláštní výbavu pro práci s kazetou AV a tento výstupek v tiskárně navíc aktivuje switch, který indikuje přítomnost AV kazety v tiskárně, ale s kazetou AL nic takového není třeba a výstupek jen mechanicky brání zasunout tuto kazetu do drtivé většiny tiskáren systému TZ, které by s ní uměly pracovat. Žádný spínač pro něj v tiskárnách není, je to jen mechanická zábrana. Možná, že to byl jen obchodní trik. Kazeta AL byla levnější, tak bylo nutno znemožnit její použití ve většině tiskáren. Kupujte si ty drahé, vy blbečci!
Kazeta AL má papírovou termální pásku jako řada kazet AV labels, čili teplocitlivý papír o šířce 24 mm a tloušťce 80 µm. Dalo by se usuzovat, že vzhledem k nižší trvanlivosti těchto papírových štítků (a to jak z důvodu materiálu, tak z důvodu technologie – teplocitlivá vrstva je méně odolná v čase), sloužily tyto kazety hlavně pro tisk adres na zásilky a podobně. Prostě pro krátkodobé použití, s malými požadavky na odolnost třeba vůči prostředí. A také byly levné. Výrobce na obalu kazet AL a AV píše následující text: „Materiál pásky je teplocitlivý papír, který není vhodný pro dlouhodobé nebo venkovní použití, protože může dojít ke změně barvy. Kromě toho se v závislosti na okolních podmínkách a povrchu materiálu, na kterém je páska připevněna, může páska odchlípnout nebo spadnout.“ Tou dobou byla na vrcholu úžasná tiskárna PT-9500PC, která měla ovladače ve dvou verzích. Americký, který uměl kazety AV i AL, a evropský, která kazety AV neuměl, ale zase měl doporučované kazety AL. Čili kazety AV se podávaly v Americe a kazety AL v Evropě. Nakonec dokazuje to i nabídka zbytků těchto kazet na eBay. AV kazety jsou jen v Americe, AL kazety nejsou v Americe. Oba typy šly ale zastrčit do tiskárny PT-9500PC a záleželo jen na driveru na PC, která verze tiskárny to bude. Kazety AV umělo pět typů tiskáren, kazety AL pouze dva. Pokud bych vzal pilku a kazetě AL bych výstupek uřízl, udělal bych z ní kazetu TZ a mohl bych ji používat v ostatních tiskárnách pro kazety TZ. Udělal bych z ní vlastně kazetu TZ-K251. Paradoxně jsou dvě kazety založené na nejjednodušší pásce (termopapír) a konstrukci kazety (bez barvicí a laminační pásky) velice rozdílné v nárocích na tiskárnu. Možná, že když byla vytvořena AV kazeta, nevím proč pouze pro Ameriku, byla jako protihodnota vytvořena i kazeta pro Evropu, jenže ta neměla na tiskárnu žádné zvláštní nároky. Byla by použitelná všude. A tak byla doplněna mechanickou zábranou, aby nemohla být použita v jiných tiskárnách. Zkusil jsem si, jak by tiskárny Brother tiskly na obyčejný termopapír z pokladních kotoučků. Uřízl jsem 12 mm široký proužek a cvičně ho nainstaloval do prázdné kazety. Výsledný tisk byl dost světlý. Vlevo to vidíme při srovnání s TFT fólií.
Abych se přesvědčil, že páska z kazety AL-K251 funguje i v jiných tiskárnách, udělal jsem záměnu. Rozebral jsem kazety AL-K251 a TZe-N251. Zjistil jsem, že (kromě rozdílů TZ – TZe) se pouzdra liší pouze v onom AL-výstupku, jinak je kazeta AL uvnitř zcela stejná a šla by z ní dokonce udělat i laminovaná kazeta. Nicméně já jsem jednoduše prohodil vnitřky obou kazet. Dovnitř kazety TZe-N251 jsem dal termopapírovou pásku z AL kazety a vznikla mi tak kazeta TZe-K251. Obě pásky z kazety TZe-N251 jsem dal do pouzdra kazety AL a vznikla mi kazeta AL-N251. Po sestavení obou kazet jsem vyzkoušel novou kazetu TZe-K251 v tiskárně PT-P900W. A světe, nediv se, neboť jsem to čekal, tisklo to jako víno. Takže omezení kazet AL-K251 pouze na tiskárnu PT-9500PC či PT-9700PC je čistě obchodní záležitost, vůbec by zvláštní pouzdro s výstupkem mít nemusela, fungovala by všude. Vlevo je vnitřek kazety AL-K251. Vidíme, že je tam pouze teplocitlivý papír. Jednoduchost sama. Vpravo je další krok. Teplocitlivý papír je odstraněn a byla vložena barvicí páska z kazety TZe-N251. Vlevo je už budoucí kazeta AL-N251 naplněna už také podkladovou páskou z TZe-N251 (která barvicí pásku potřebuje) a vpravo je už AL-N251 hotová včetně polepky. Možná je to jediná AL kazeta na světě, která má v sobě cívku s barvicí páskou. Takhle kazetu AL neznají ani u firmy Brother. Kazeta mně bez problémů funguje v tiskárnách PT-9500PC a PT-9700PC (jinam ji u mne zastrčit nejde). Její nově vzniklá sestřička TZe-K251 (což je pouzdro kazety TZe-N251 naplněné termopapírem bez barvicí pásky) funguje perfektně ve všech tiskárnách, kam ji lze vložit, což jsou všechny, které umí aspoň 24 mm šířku. To opět dokazuje, že oba způsoby fungují všude bez problémů a že onen výstupek, omezující vložení AL kazety do většiny tiskáren systému TZ je z technických důvodů zcela zbytečný.
Moje výroba. Kazeta TZe-K251. Původně TZe-N251. Teď má termopapír z kazety AL-K251. Takže v kazetě je pouze tento termopapír a není tam barvicí páska (vidíme, že místo zeleného konce cívečky barvicí pásky je jen pustá díra). Tuto kazetu jsem udělal proto, aby se termopapír dal vyzkoušet ve všech možných tiskárnách, protože tuto kazetu lze, na rozdíl od původní kazety s tímto papírem AL-K251, zasunout do všech tiskáren, které umí šířku 24 mm. A jak jsem již psal, dopadlo to samozřejmě skvěle. Funguje to všude, kde to bylo zastrčeno. Škoda, kdyby se vyráběly nyní kazety TZe-K251, byly by určitě znatelně levnější a třeba na adresní lejbly by byly perfektní. Současně vyráběné kazety (TZe-251 či TZe-N251) jsou sice velice kvalitní, ale také dost drahé. A na adresní lejbly na dopisy jsou zbytečně dokonalé. Kazety CZ-K251(231) a doplňovací sady RZ-K251(231)Na Internetu jsem našel několik stop po kazetách, které byly přímými nástupci kazet CX-2511 a doplňovacích sad RX-2514. Obsahovaly ale na rozdíl od kazet CX teplocitlivý papír shodný s papírem v kazetě AL-K251. Vyráběly se dvě šířky – 12 a 24 mm a kazety se jmenovaly CZ-K231 a CZ-K251. Kazety CZ byly podobně jako kazeta CX rozebírací a dodávaly se do nich náhradní cívky se 7 m teplocitlivé papírové pásky RZ-K231 a RZ-K251. Na rozdíl od sad čtyř kusů cívek RX-2514 se dodávaly balené po jedné cívce. Kazety byly distribuovány asi pouze v Japonsku a v současné době již jsou zřejmě zcela nedostupné. Kazeta se sice jmenovala CZ, ale byla plně kompatibilní se systémem TZ. Jak je vidět na následujícím obrázku, i krabičku má s logem TZ. U nás byla k dostání s tímto teplocitlivým papírem pouze výše popisovaná kazeta AL-K251, která ale nebyla doplňovací.
Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu
k1@kreteni.cz |
|||
Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 1.11.2023 | |||