Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Tiskárny štítků
tiskárnatiskárnatiskárnatiskárnatiskárna

Tiskárny štítků Brother

Firma Brother vyrábí tiskárny štítků pro kazety ve dvou verzích. První jsou samostatné přístroje s klávesnicí a displejem, napájené z akumulátorů nebo z baterek. Tyto přístroje umožňují tisk štítků i v terénu a mívají maximální šířku kazet 12 nebo 18 mm.. Druhá verze jsou periferní zařízení k počítači, z nichž některé umožňují práci v terénu pouze pokud mají napájení i z akumulátoru (PT-P750W, PT-P900W) a po naplnění jejich paměti z PC. Tyto tiskárny umí šířky kazet až do 24 i 36 mm. Obou typů vyrábí firma Brother veliké množství. Tiskárny se liší i maximální šířkou kazety, kterou umí zpracovat. Vyrábí se typy pro maximální šířky 12, 18, 24 i 36 mm. Platí však pravidlo, že tiskárna sice umí zpracovat určitou maximální šířku pásky, maximální výška tisku však bývá menší a je dána počtem bodů tiskové hlavy. Pouze ty tiskárny, které umí potisknout nejširší pásku (36 mm) mají rozlišení 360 dpi, ty ostatní mají jen 180 dpi. Parametry tiskových hlav štítkovačů Brother podle max. šířky pásky, kterou potisknou:

Pro pásku max. výška tisku počet bodů % pokrytí dpi poznámka
12 mm 9 mm 64 75 180  
18 mm 12 mm 96 75 180  
18 mm 15,8 mm 112 88 180  
24 mm 18 mm 128 75 180  
36 mm 27,1 mm 384 75,3 360 starší typy
36 mm 32 mm 454 89 360 řada PT-P900

Já se zde budu vyjadřovat pouze k několika typům periferních zařízení k PC (čili nikoli k samostatným štítkovačům). Všechny tyto typy znám z praxe a všechny vlastním. Všechny tiskárny budu popisovat pouze vzhledem k operačním systémům Windows. Tiskárny jsou označeny logem P-Touch, které se na začátku jejich označení uvádí jako PT:

Tiskárny Brother zavedly možnosti automatického střihu. Štítek je možno před tiskem i po tisku přesně ustřihnout. Nemusíme ho tedy stříhat nůžkami, což s sebou nese jak nerovnosti, tak nepřesnosti. Se zavedením laminovaných štítků přibyla ještě jedna velmi hezká vlastnost a tou je polostřih (Half Cut). Polostřih nastřihne laminovaný štítek tak, že není porušena spodní krycí vrstva lepidla, ale samotný štítek je ustřižen. Při používání polostřihu přibývají ke každému štítku malé, asi půlcentimetrové kousky, které jsou od něj odděleny polostřihem a slouží ke snadnějšímu odlepení štítku od krycí fólie lepidla.

Několik tipů při problémech při tisku

  • Pokud tiskárna odmítá tisknout, může to být způsobeno tím, že v editoru P-touch máte navolenu jinou šířku pásky, než má kazeta, vložená do tiskárny.
  • Pokud tiskárna tiskne nekvalitně, může to mít několik příčin:
    • Špinavá hlava. Je nutno vyčistit hlavu isopropylem nebo projet několikrát čisticí kazetou
    • Špatně kódovaná kazeta. Některé neoriginální kazety mohou mít zakódováno, že jsou na vyšší rychlost, přestože ji nezvládají. Potom tiskárny, které umí rychlejší tisk, tisknou nekvalitně. Je nutno buď kazetu správně zakódovat úpravou otvorů v senzorové oblasti, nebo zvolit v editoru metodu tisku, která tiskne základní rychlostí.
    • Přetržená barvicí páska. Pokud se barvicí páska přetrhne, vypálí se hlavou na jednom místě a tomu odpovídá i velmi nekvalitní výtisk. Kazetu je možno buď opravit (možné je, že odvíjecí cívka pásky klade velký odpor), nebo vyhodit.
  • Štítek nevyleze ven z tiskárny. Zřejmě je v editoru P-touch zvolen řetězový tisk kvůli úspoře pásky. Štítek vypadne až po vytištění dalšího štítku, nebo stisknutím klávesy ✂ na tiskárně.


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 4.2.2024