Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Tiskárna PT-9700PC
tiskárnatiskárnatiskárnatiskárnatiskárna

Tiskárna PT-9700PC

Tiskárna PT-9700PC je také již nyní nesehnatelná, tedy jedině někde v bazaru nabo na eBay. Vznikla modernizací jedné z nejuniverzálnějších a nejlepších tiskáren firmy Brother, tiskárny PT-9500PC. Tiskárna má již rozhraní USB 2.0 a pořád má sériový port, který má konečně standardní konektor CANON DE9. Nápájecí zdroj 24V, 2,65A má trochu vyšší maximální proud než adaptér u tiskárny PT-9500PC.


                        Tiskárna Brother PT-9700PC                                        interfejsy na zadní straně

Tato tiskárna již patří mezi modernější stroje firmy Brother. Ačkoli je tato tiskárna o cca 5 let mladší než předchozí typ PT-9500PC (ta moje 9700PC je z r. 2013), má tato novější tiskárna navíc práci s páskou o šířce 3,5 mm a pak už vlastně jen rychlejší tisk na kazety HG a HGe. Starší sestřička má maximální rychlost jen 40 mm/sec, tato umí 52 mm/sec a při nastavení rychlého tisku s trochu nižším rozlišením na kazetu HG až 80 mm/sec. Standardní rychlost mají obě stejnou – 20 mm/sec (jak by řekli Cimrmanovci: „…což není mnoho!“ (viz dole úryvek ze hry Hospoda na mýtince).


                        Loga pásek na tiskárně PT-9700PC                                        cimrmanologické "... což není mnoho!"

Člověk si tedy řekne: tak rozdíl je v rychlosti, a k tomu musím mít kazetu HG nebo HGe. To jistě firma zajistí přehršel kazet HG na trhu za přijatelnou cenu. Na tuto kazetu totiž mohou klidně tisknout skoro všechny tiskárny a pokud některá ne, je to vyloženě záměr výrobce. Kdo umí TZ, potiskne i HG. Takže bych čekal převahu kazet HGe na trhu a omezování výroby obyčejných kazet, aby majitelé rychlejších tiskáren využili těchto možností. Ale ouha, ono se to nestalo. Kazety HGe dodává výrobce jen po pěti kusech najednou, jejich cena za kus je jen o pár procent nižší, takže trh prostě rychlými kazetami přesycen zdaleka není a drtivá většina nabídek prodejců je na obyčejné (ne-HG) kazety. A tak by se mohlo zdát, se se vyšší rychlosti tisku u rychlejších tiskáren využívá daleko méně, než by se mohlo. Toto platí pro starší tiskárny, které mohou tisknout i starší kazety TZ/HG.

O hodně veselejší jsou v tomto směru novější tiskárny, které pracují pouze s kazetami TZe/HGe. Tyto tiskárny si informaci o tom, zda má kazeta vlastnosti HGe zjišťují v poli senzorů TZe1. Firma Brother dodržuje u starších kazet kódování HG v senzorech TZ. Pouze kazety, prodávané jako HG tam mají tuto vlastnost zakódovánu. Ale u kazet TZe kóduje firma tuto vlastnost v poli TZe1, kde kazety s černým tiskem většinou označí kódem, který je novější tiskárnou dekódován jako HGe kazeta, i když tato kazeta není uváděna jako HGe. Takže tyto kazety v tiskárnách (jako třeba PT-P900W) se chovají jako pravé HGe kazety. Ale protože firma tyto kazety neoznačí jako HG v poli senzorů TZ, tak starší tiskárny, třeba tato PT-9700PC, tyto kazety berou jako obyčejné. V poli senzorů TZ je novější kazeta kódována jako HG pouze tehdy, je-li dodávána jako kazeta HGe. Stačí ale u kazety TZe ucpat dírku /HG v poli senzorů TZ a i starší tiskárna pak tiskne s touto kazetou rychle. Více se o kazetách HG a HGe dozvíte v jejich kapitole.

Na následujícím obrázku je ukázka opravdu úžasné kvality tisku této tiskárny na kazetu HGe, a to v režimech

  • Standardní rychlost HG kazety 52 mm/sec, rozlišení 360×360 dpi
  • Vysoké rozlišení HG kazety 20 mm/sec, 720×360 dpi
  • Vysoká rychlost HG kazety 80 mm/sec, 180×360 dpi
  • Různé barevné tisky na "obyčejné" kazety

Dvojím kliknutím na obrázek uvidíte ve velikém zvětšení rozdíly v kvalitě docela zřetelně (tip: soustřeďte se na lomítko).


Kvalita tisku tiskárny PT-9700PC. Nahoře je tisk na kazetu HGe251, dole pak zlatý a modrý tisk rychlostí 20 mm/sec. Kliknutím či dvojím kliknutím na obrázek možno zvětšit.

Tato tiskárna již neumí obsluhovat kazety AV. Sice má uvnitř drážku na AV výstupek na kazetě, takže kazetu AV do ní lze vstrčit (bůhvíproč?) ale chybí jí tam senzor, takže tiskárna nemá šanci poznat, že ta kazeta je AV. A chybí jí i vše ostatní pro práci s AV kazetou. A navíc, když do ní vložím AV kazetu, tiskárna hlásí chybu jako by tam žádná kazeta nebyla.

Tiskárna však umí pracovat s kazetami AL, má na ně také drážku a u nich to stačí.


Prostor pro kazetu tiskárny PT-9700PC. Vlevo vidíme dvě drážky pro kazety AV a AL.
Na pravém obrázku má tiskárna vloženu kazetu AL. Na levém boku kazety je dole vidět výstupek AL kazet.

Firma Brother podporuje pořád tuto tiskárnu i do nejnovějších Windows, podporuje ji i Microsoft, ale mikrosoftí drajver musí mít vždy nějaké mouchy: U tiskárny PT-9200DX nedělá tiskárna polostřih, i když ho tiskárna normálně umí. A u této tiskárny PT-9700PC zase při založení sheetu v editoru editor nezjistí, jak široká kazeta je v tiskárně založená a nastaví si posledně použitou šířku. Pokud použiji driver od firmy Brother, je vše v pořádku.


pod konstrukcí


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 4.2.2024