Štítkovací systém BROTHER P-Touch - České náplně kazet

Český teplocitlivý samolepicí papír

Začátkem roku 2021 se mi u nás podařilo sehnat teplocitlivý samolepicí kotouček šířky 58 mm a délky 30 m. Uřízl jsem si z něj proužek 24 mm široký a zkusil tisk v PT-9500PC. Trochu jsem měl obavy, protože tisk na obyčejný termokotouček z pokladny ze supermarketu nebyl zrovna skvělý. Ale nyní byl výsledek perfektní. Nakonec je to vidět i na obrázku níže. Kdybych si udělal řezačku, mohl bych si z něj nařezat proužky 18 a 24 anebo 36 a 12 mm a plnit tím kazety. Dostal bych se tak na cenu cca 10-12 Kč za náplň do kazety (tento kotouček stál tehdy 133 Kč). Originál v kazetách AL-K251 má tloušťku 80/140 µm, tento český kotouček má 70/120. Pásek je ale navinut obráceně (termo stranou ven).


Porovnání tisku z tiskárny PT-9700PC na různé druhy teplocitlivého materiálu

Jak je vidět, kvalita tisku na český teplocitlivý papír je plně srovnatelná s materiály firmy Brother, což je důležité, protože oba materiály firmy Brother pro kazety TZ už nejdou sehnat. Všimněte si, jak výborná je kvalita teplocitlivého materiálu fitmy Brother - materiály jsou staré kolem dvaceti let.
Mně se podařilo ještě na eBay sehnat několik kazet AL-K251 a celkem osm balení náhradních TFT pásek do kazet CX (bílých RX-2514 i průhledných RX-1514), z nichž mohu udělat celkem 8 × 4 × 2 = 64 kazety TZe-C151 či TZe-251. A co se týká dostupnosti tohoto českého materiálu, není to lepší.
Dodavatel našeho samolepicího teplocitlivého papíru mi však sdělil hned několik méně dobrých zpráv:

  • Šířky 24 a 36 mm kvůli mně vyrábět nebude
  • Měnit smysl návinu kotoučku také nebude (aby byl termopapírem dovnitř a krycí vrstvou ven).
  • Výroba tohoto sortimentu už nebude pokračovat
  • Prostě ať neotravuji...

Musel jsem se k tomu postavit čelem. Objednal jsem si tedy do zásoby 10 třicetimetrových kotoučků (měl jsem jich tedy dohromady 12). Hned jsem si je přetočil tak, aby měly teplocitlivou vrstvu dovnitř. Sestavil jsem si z úžasné stavebnice Merkur řezací stroj na podélné rozřezání tohoto pásku, který používá pro rozříznutí čepel z odlamovacího nože. Řezačky jsem postavil dvě, jedna mi vyrábí proužky 36 mm a 12 mm široké, takže s ním si mohu vyrobit kromě kazety TZe-K231 také kazetu TZe‑K261, která se nikdy nikde nevyráběla.


Řezačka pro 36 mm pásek (na tomto obrázku je první kotouček, který je ještě natočen papírem ven)

Uchycení nože je řešeno čistě jen pomocí součástek ze stavebnice Merkur. Moje první pokusy byly se žiletkami, ale nedopadly dobře. Žiletky se kroutily a nebyly schopny udržet správnou šířku uříznutého pásu. Použití čepelí z odlamovacích nožů tento problém perfektně vyřešilo.

Tuto řezačku pro 36 mm pásku jsem později doplnil druhým nožem, odřezávajícím pásku v šířce 12 mm a jako třešničku na dortě jsem ji nakonec vybavil motorickým navíjením nařezané pásky, ánžto jsem sehnal velice vhodný elektromotorek a také indikátorem délky nařezaného pásu. Řezačku je možno shlédnout v klipu na konci této stránky, kde ale ještě nemá sestavený indikátor délky. Video časem natočím nové s plně hotovou řezačkou.



Druhá řezačka mi vyrábí proužky o šíři 24 mm a 18 mm, takže si mohu vyrobit kazety TZe-K251 a TZe-K241 opět naplněním příslušné prázdné kazety. Z těchto 10 kotoučků si tedy mohu vyrobit až 120 kazet (po čtyřiceti 18 mm, 24 mm a 36 mm).


Řezačka pro 24 mm a 18 mm pásky (i na tomto obrázku je kotouček, který je ještě natočen papírem ven)

Práce s řezačkou je velmi jednoduchá. Založím do ní kotouč, protáhnu pásek okolo nože a vytáhnu všechny nařezané pásy druhou stranou ven. A pak už jen stačí jednou rukou řezačku přidržovat a druhou rukou uchopit do ruky všechny vystupující pásy a souvisle táhnout celkem slušnou rychlostí ven. Po vytažení asi 1-1,5 metru si přehmátnu a vytahuji dál. Až takhle vytáhnu cca 7 metrů, pásy ustřihnu, navinu na samonosný kotouček, který se vejde do kazety a naplním kazetu.

Uvažuji ale o motorizaci této činnosti, ánžto se mi podařilo ukořistit na to vhodný motorek a pomocí přesných ozubených kol z Merkura (výrobek pana Lukáše) to zkusím. Doplnil jsem k řezačce na 36 mm druhý nůž na 12 mm pásek a zbytek je cca 11,5 mm, ten také půjde použít do 12 mm kazety. Na výstupní straně jsem doplnil velmi pěkné zubaté soukolí ze stavebnice Merkur s pohonným motorkem a navíjecí cívkou. Musím však přiznat, že ta zubatá kolečka nejsou standardní součástí stavebnice Merkur, protože ta má pouze kolečka o průměru 11, 21, 31, 51 a 71 mm, kdežto zde jsou z této řady pouze čtyři pastorky o Ø 11 mm (č.46). Dále je použito jedno kolečko o Ø 41 mm (č.2045) a čtyři kolečka o Ø 91 mm (č.3047), která v Merkuru sice normálně nejsou, ovšem my k Merkuru nabízíme, neboť tam fungují velmi dobře. Indikátor délky je sestaven ze tří pastorků o Ø 11 mm, jednoho kolečka o Ø51 mm a tří koleček o Ø71 mm. Indikátor je sestaven tak, že jedno otočení kolečka o Ø51 mm znamená délku nařezaných pásků 7,5 m.
Motorek mi opatřil dvoustupňovým pastorkem pan Jindřich Lukáš, jeden z nejšikovnějších lidí, co znám. (No, ještě K15).
A ten motorek mi taky znepříjemňoval život. Nejprve jsem ho dal na zdroj 9V/4A a on jen nastartoval, zastavil se, po cca 2 vteřinách to samé, čili opakovaně cyklicky vypínal zdroji pojistku. Dal jsem mu tedy zdroj 6V/4A, jednou se rozběhl a už jen zase cyklicky startoval. Spokojil se teprve se zdrojem 5V/6A, se kterým běží - no jako na následujícím videu:


omlouvám se za blikání; záznam byl proveden při LED osvětlení. Zkusím to na denním světle a bude to lepší

Tisk na tuto u nás vyrobenou pásku je stejně kvalitní jako na původní pásku z kazety AL-K251, která mne stála přes 300 Kč. Náplň do kazety z těchto kotoučků mne přijde asi na 12 Kč, takže je to paráda a mohu na tyto plněné kazety tisknout většinu věcí, na které stačí papírová nálepka. O trošku menší tloušťka pásu vůbec nevadí.


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 1.11.2023