Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Tiskárna P-touch PC
tiskárnatiskárnatiskárnatiskárnatiskárna

Tiskárna P-touch PC

Tato tiskárna byla průkopnicí štítkovacího systému P-Touch. Vznikla v roce 1994 (i když na štítku diskety jsou v © roky 1993 a 1994, takže (teď je 2023) vlastně slaví třicetiny. Moje tiskárna byla vyrobena v květnu 1995. Tou dobou vládly pécéčkům Windows 3.1. Na Windows 95 si musela tiskárna ještě rok počkat. Tiskárna pracuje s velkými starými typy kazet TX (laminované) a CX (nelaminované). Tyto kazety se doteď vyrábějí (tedy už pouze laminovaný typ) a nabízí je spousta prodejců, jsou však ale také dost drahé (nakonec vejde se do nich dvakrát delší páska). Tiskárna byla připojitelná k PC pouze sériovým kabelem (se zcela standardním konektorem DE9), protože USB se objevilo v počítačích až v roce 1998 s nástupem Windows 98. Tato tiskárna podporuje ale pouze rychlost 9600 Bd, což je docela pomalé. Štítek na 24 mm pásce, dlouhý cca 20 cm se přenáší do tiskárny okolo patnácti sekund. Novější typy tiskáren, již pro kazety TZ, třeba PT-9200PC, podporují rychlost 115200 Bd, což je jiná káva. A ještě novější tiskárny již mají rozhraní USB. Firma Brother udržovala podporu této tiskárně až do verze Windows XP a dále v podpoře nepokračovala. Zkoušel jsem ji rozchodit pod systémem Windows 7 a nebyl jsem úspěšný. Znamená to tedy, že kdo má tuto tiskárnu a kazety do ní, tak pokud chce tisknout, musí mít nainstalovány Windows XP, což je dnes už problém, protože aktivační služby Microsoftu pro Windows XP již nefungují a Microsoft bohužel nevydal volně dostupnou verzi, která by nepotřebovala aktivaci, takže kdo se nezná s K5, má s instalací Windows XP problémy. Na stránkách firmy Brother je k této tiskárně nabízen P-touch editor ve verzi 3.1.004 v angličtině, na Windows XP však funguje bohudíky také verze editoru 5.0.230 i v češtině, která je pro Windows XP nabízena u tiskárny PT-9500PC.
Tiskárna, vyráběná v minulém tisíciletí doteď tiskne velmi dobře. Musím říci, že jsem byl kvalitou štítků z této letité tiskárny mile překvapen.
Maximální šířka pásky je 24 mm. Kazeta se vkládala z boku po otevření bočních dvířek. Ty se však otevíraly velmi snadno díky otevíracímu tlačítku. Tiskárna ještě neuměla polostřih čili částečné nastřižení laminovaného štítku bez rozstřižení krycí fólie lepicí strany. Vytknout se jí dá neefektivní vedení pásek šířky 18 a 12 mm, kvůli kterému musí mít štítky na těchto páskách širší okraje. Protože takové vedení pásky v tiskárně je dáno konstrukcí kazety, tisknou takto neefektivně na pásky 18 a 12 mm i ostatní tehdejší tiskárny. Nutno ale přiznat, že takto široké okraje nepůsobí nijak rušivě a štítky vypadají velmi dobře.


Grafické znázornění poloh pásek vůči hlavě v tiskárně PT-PC.
Fialově je znázorněna oblast tiskové hlavy u kazet 24 a 18 mm, zeleně u kazet 12, 9 a 6 mm

Tiskárna má tiskovou hlavu se 128 tiskovými body, 18 mm vysokou, takže pokud použijeme kazetu o šířce 24 mm, tak na pásce zbývá minimálně 3 mm okraj na každou stranu. Takový okraj sice působí přirozeně, ale někdy by bylo vhodné tisknout i více ke kraji. Budiž nám k uklidnění, že shodné vlastnosti mají všechny následují tiskárny systému P-touch, které umí maximální šířku pásku 24 mm.


Vidíme, že 24 mm, 9 mm a 6 mm šířky jsou vytištěny podobně, šířky 18 a 12 mm jsou na PT-PC vytištěny menším písmem z výše popsaných důvodů.
Poslední dva řádky je ukázka průhledné nelaminované fólie TFT a bílého tisku na černém pozadí tiskárnou PT-PC v šířce pásky 24 mm.
Všimněte si, jak tiskárna PT-PC tiskne perfektně, kdežto PT-P750W má zřejmě poněkud špinavou hlavu, zvláště na 18 mm pásce.
Kliknutím či dvojím kliknutím je možno tento obrázek výrazně zvětšit.

Tiskárna tiskne rychlostí 30 mm/sec, což je rychlost, za kterou se nemusí stydět, protože ji dosahují i dnešní tiskárny s takovou tiskovou hlavou (třeba PT-P750W). Podstatně více zdržuje pomalý sériový interfejs s pouze 9600 Bd. Tiskárna je napájena externím zdrojem o napětí 9,4 V / 2 A. K tiskárně byla dodávána disketa 3,5" s programem P-Touch editor verze 1 a ovladači pro windows 3.1. Data souborů na disketě jsou 27.5.1994, takže zbývá přesně rok do vydání Windows 95. Soubory mají vesměs příponu s třetím písmenem $. Soubory EXE jsou na současných počítačích nespustitelné.


Stařičká tiskárna PT-PC ještě na velké kazety TX a CX. Měla pouze sériové rozhraní s rychlostí pouze 9600 Bd, USB ještě nebylo běžné.
Tiskla však velmi kvalitně a tiskne tak i dnes, pokud si ji připojím k PC s Windows XP.

Nelaminované kazety CX se vyráběly pouze pro tepelný černý tisk na teplocitlivém bílém nebo průhledném (asi PE) podkladu a pouze o šířce 24 mm. Pásky se nazývaly Thermal Film Tape (TFT).

Upozornění výrobce: TFT je levná verze pásky, určená především pro adresní štítky a jiné krátkodobé použití. TFT nemá ochranný laminát. Nepoužívejte TFT ve venkovním prostředí, na přímém slunečním světle, nevystavujte je dešti, vysokým teplotám a chemickým látkám. Ve všech těchto případech může dojít k poškození tisku.

Kazety CX (prý levné - tehdy v ceně $35,-) jsou plnitelné – mají výměnnou cívku s 15 m teplocitlivé fólie. Tyto cívky se dodávaly v balení po čtyřech, tehdy v ceně $80,- za balení. Po dotištění pásky se kazeta otevře (1), vyhodí se prázdná cívka a (2) nasadí se nová plná cívka (a), protáhne se páska kazetou a zacvakne se páčka (b). Pak se kazeta zase zavře (4) a může se znovu použít. Je to jednoduché, protože se nepoužívá ani laminační fólie, ani barvicí fólie. Nástupcem kazety CX je zřejmě kazeta AL. Pásky TFT byly jediné nelaminované pásky, které se vyráběly jako průhledné.


Plnění kazety CX


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 4.2.2024