Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Kazety HG a HGe

Kazety HG a HGe (High Grade) pro rychlý tisk

Zde bych se chtěl zmínit podrobněji o problematice kazet HG a HGe. U starších dražších typů tiskáren (třeba PT-9500PC až 9800PCN) sloužily kazety HG (high grade) k vyšší rychlosti a vyšší kvalitě tisku. Pásky byly zřejmě vyrobeny z lepších materiálů, které toto umožňovaly. Kazety HG byly pouze bílé s černým potiskem ve všech šesti šířkách, u kazet HGe k tomu přibyly ještě kazety se žlutým, stříbrným a průhledným podkladem a s vyšší přilnavostí při nalepování. Vždy to ale byly laminované kazety s černou barvou potisku. Takhle jednoduché to je u starších tiskáren, které rozlišují vlastnosti kazet z pole senzorů TZ, protože v systému TZe přímá informace o HGe neexistuje, ale v poli senzorů TZe1 je kódována barevná kombinace pásky a právě z ní se určuje i vlastnost HGe. Editor P-Touch informace o barevné kombinaci zpracovává a přepíná se barevně do kombinace podkladu a inkoustu, kterou dostal z tiskárny ze senzorů TZe1. Senzory TZe1 se v případě nelaminovaných kazet (tj. i kazet se stuhou nebo tzv. „fabric“) vyhodnocují jinými kombinacemi barev, než laminované kazety. Výrobce o kazetách HG píše toto:

Páska HGe je nová páska navržená pro komerční a průmyslové štítky a poskytuje zvýšenou rychlost na modelech EDGE E-Series od Brother. Tyto pásky nejsou kompatibilní se všemi tiskárnami, takže zkontrolujte svou uživatelskou příručku nebo zobrazte podrobnosti o produktu. Tyto nálepky P-touch zůstávají přilepeny jak v normálních podmínkách, tak i v náročném vnitřním a venkovním prostředí. Standardní samolepící pásky a pásky s extra přilnavostí jsou dodávány ve velkoobchodním balení po 5 kusech.

Vyjádření výrobce, že kazety HG či HGe nejsou kompatibilní se všemi tiskárnami, je bohužel pravdivé, i když nepochopitelné. Mně HGe kazeta tiskla ve všech zkoušených tiskárnách perfektně, kromě levné tiskárny PT-2430PC. Tato tiskárna kazety HG prostě odmítne. Ostatní, co u HG kazety neuměly využít její vlastnosti, s ní tiskly jako se standardní kazetou. Navíc ve štítkovačích EDGE nebudou využity kvality kazet HGe naplno, protože ty mají tiskovou hlavu pouze 180 dpi a rychlost tisku maximálně 30 mm/sec, kdežto v tiskárnách k PC se dosahuje rychlosti tisku až 60 (360×360 dpi), dokonce až 80 mm/sec (180×360 dpi)a rozlišení až 360×720 dpi (20 mm/sec) ( PT-9700PC, PT-P900W...)

Pokud je u laminovaných kazet v senzorovém poli TZe1 kombinace s jiným než černým inkoustem, kazeta není chápána jako HGe. Informace o černém inkoustu nese přímo bit 5 z pole TZe1 a když je aktivní, kazeta je většinou kombinací chápána jako HGe, ale ne vždy. Existují dvě kombinace s černým inkoustem, které nejsou chápány jako HGe. Při takové kombinaci pak nové tiskárny pracují s těmito kazetami jako se standardními. Tohle kódování ale dodržuje pouze originální výrobce kazet, firma Brother. Například originální kazety TZe-231 a HGe-231 mají zcela stejné označení v polích senzorů TZe (ano, v TZ senzorech rozlišeny bitem HG jsou, toto pole ale nové tiskárny nečtou), takže jsou pro nové tiskárny shodné a nové tiskárny se k oběma chovají jako ke kazetě HGe.

Výrobci OEM kazet na kódování správných barevných kombinací kašlou. Připadá mi, že si každý vybral nějakou kombinaci a tu používá. Tak například výrobce kazet, který používá TZ2 místo TZe, používá dvě kombinace pro všechno: černou na žluté a černou na zlaté a je mu úplně jedno, zda je tam černá barvicí páska nebo ne. Výsledkem pak je, že kazeta se v nových rychlých tiskárnách vyhodnotí někdy jako HGe a tiskne se na ni standardně rychle a některé kazety to nezvládnou, třeba ta moje TZ2-315. Jiný výrobce, který používá AZe místo TZe, používá dva kódy, oba jsou černá na bílé. Jeden je chápán tiskárnami jako HGe a druhý jako ne-HGe (většinou jsou tak označeny kazety s nečerným tiskem). Takže výrobce AZe aspoň rozlišuje rychlost tisku (otázka ovšem je, zda správně), kdežto TZ2 má na nových tiskárnách vše rychlé.

Výsledkem toho je, že téměř všechny OEM kazety nemají správně určeny barvy, chovají se v editoru většinou jako černý inkoust s bílým nebo žlutým podkladem a některé i s nečernými inkousty dokonce jedou v HGe režimu, což může způsobovat nekvalitní tisk.

Mám kazetu TZ2-315, která neumí rychlý tisk (je to 6 mm kazeta bílá na černé), ale OEM výrobcem byla označena v poli senzorů TZe1 jako HGe černá na zlaté. Tiskána PT-P900W pak na ni jela třikrát rychleji, než kazeta zvládá. Tiskárna PT-9500PC s ní tiskla pomalu, protože rychlost vyhodnocuje z pole senzorů TZ, které je na kazetě v pořádku. Nyní jsem kazetu upravil, že je zakódována se správnými barvami (bílá na černé), zpomalila a pracuje dobře. Na horní půlce obrázku je původní tisk rychlostí nesprávnou 60 mm/sec, dole je tisk už jen 20 mm/sec s už správným zakódováním.


Ukázka tisku se špatně zakódovanou kazetou

Připadá mi jako trochu nešťastné řešení odvozovat HGe vlastnosti kazety z její barevné kombinace pásky. Měla by to být, podobně jako u systému TZ, nezávislá informace. Pak by výrobce kazety mohl určit, zda je kazeta schopna HGe režimu nezávisle na její barevné kombinaci. Takhle se v nestandardních případech musí měnit barevná informace tak, aby kazeta pracovala správně, a pak nemusí odpovídat její barvy. Pravda, barevná informace je jen pomocná, ale když už to systém umožňuje zjistit, mohlo by to být vyřešeno dokonaleji. Neexistuje totiž kombinace taková, která by umožnila kazetě s nečerným inkoustem pracovat v HGe režimu. Mohu toho ale docílit tím, že inkoust zakóduji jako černý. Pak ale nastavení barev v editoru neodpovídá pásce v kazetě, což je sice jen kosmetická vada, nakonec to jde ručně změnit, ale nemuselo by to tak být.

Pole TZe1 ještě obsahuje jeden bit (označuji ho jako bit 0), jehož význam je mi zatím utajen. Ani tiskána PT-P750W, ani PT-P900W senzor pro tento bit nemají osazen a v jediném materiálu, ve kterém jsem význam bitů v poli TZe1 zjistil, není o tomto bitu ani zmínka. Porovnáváním originálních kazet, které mám k dispozici, to vypadá, že označuje černobílou kombinaci (černý tisk na bílé). Jediná výjimka, co mám, je kazeta Brother FLe-6511, která má žlutý podklad.

Další výmluvný příklad ukazuje rozdíl mezi originální kazetou Brother HGe a klonem AZE, u kterého, jak už je u klonovaných kazet samozřejmostí, výrobce kašle na správné kódování v oblasti senzorů TZe1, kde si nové tiskárny zjišťují nejen barevnou kombinaci, ale také schopnost kazety tisknout vysokou rychlostí, čili zda je to kazeta HGe.



Všimněte si, že u originální kazety HGe (vpravo) je správně kódováno jak v oblasti senzorů TZ, tak v oblasti TZe1, že kazeta je HGe a může rychle tisknout.
Kazeta AZE však není typu HG, takže rychle tisknout neumí, což správně kóduje v oblasti TZ dírkou ne-HG (červená šipka), ale v oblasti TZe1, odkud si informace
berou nové tiskárny (třeba PT-P900W), je kazeta chybně kódovaná jako rychlá (úplně stejně jako HGe), takže nové tiskárny na ni potisknou třikrát rychleji



Rozdíl v tisku špatně kódovanou klonovanou kazetou (nahoře) a originální kazetou HGe. Obě kazety tiskly třikrát rychleji, což s originální kazetou prošlo dobře,
ale klonovaná kazeta má docela nekvalitní výtisk. (Zvětšíte kliknutím na obrázek (i dvakrát))

V tomhle případě musíte buď používat pouze originální kazety, nebo si klonovanou kazetu dávat jen do starších tiskáren, které si kód berouz z pole senzorů TZ, nebo si opravit kód v poli senzorů TZe1 vyvrtáním jedné dírky na pozici 1.


Pohled směrem na kazetu na pole senzorů TZe1. Dovrtáním dírky o Ø 2,5 mm na pozici 1 kazetu zpomalíme


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 1.11.2023