Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Vnitřní uspořádání kazet TZe

Vnitřní uspořádání kazet TZ a TZe

Tato stránka vám přibližuje vnitřky kazet TZ a TZe pro tisk laminovaných a následující stránka nelaminovaných štítků. To jsou dvě základní a docela rozdílné konstrukce kazet TZe.

Laminovaná kazeta TZ či TZe (zde kazeta TZ-232 (kazety TZe jsou v tomto ohledu zcela shodné) - verze červeného potisku na bílém podkladu):


Vpravo na velké cívce A je podkladový materiál v odpovídající barvě, navinutý lepivou stranou dovnitř a druhou lepivou stranou s krycím papírem ven. Jde přímo nahoru a hned pak opouští kazetu doprava na kladce V, přitlačován k ní spolu s potištěnou laminační krycí vrstvou (viz níže) gumovým unašečem (součást tiskárny).

V levém spodním prostoru L je zásobník na laminovací průhlednou pásku. Tato páska jde po levé straně nahoru a pod vrchem kazety doprava. V bodě H se na ni tiskne tepelnou hlavou zrcadlově obrácený text (obrácení si zařizuje tiskárna sama podle typu kazety) přes červenou barvicí fólii, která se odvíjí z cívky F (posun také pomocí gumového unašeče) a zespodu od bodu C jde souběžně vpravo s laminovací páskou. Potištěná laminovací páska je pak vytlačována vpravo nahoře ven z kazety a přitom se na kladce V spojuje s podkladovou páskou (pomocí gumového unašeče), s její lepivou stranou. Tím se s ní krásně spojí a text je zafixován uvnitř štítku. Barvicí fólie těsně po použití v bodu H uhýbá dolů a hned se vrací doleva po dráze B a navíjí se na cívku T, kterou pohání mechanika tiskárny. Hotová potištěná páska (potištěná strana je nahoře) se nyní skládá z vevnitř potištěné průhledné krycí fólie, spojené s podkladovou fólií. Podkladová fólie má i druhou stranu lepivou (tu spodní), ta je kvůli tomu pokrytá krycím papírem. Potištěný kousek pásky (čili štítek) tiskárna odstřihne a ten vypadne ven. Hotovo. Pokud chceme nalepit hotový štítek, odstraníme krycí papír ze spodní strany hotového štítku a nalepíme to. Geniální. Na samém konci krycí fólie je kousek svisle pruhovaný (asi 15 cm), který signalizuje tiskárně konec pásky v kazetě.

Pro větší názornost si ještě předvedeme schematický obrázek. Kazeta je tu obráceně, doplnil jsem červeně písmena ve shodě s předchozím stranově upraveným popisem uvedeným níže.


V pravém horním prostoru L je krycí laminovací průhledná páska. Tato průhledná páska jde po pravé straně dolů a nad spodkem kazety doleva. V bodě H se na ni tiskne tepelnou hlavou přes barvicí fólii (posun a přítlak pomocí gumového unašeče Platen roller), která se odvíjí z cívky F a seshora od bodu C jde souběžně vlevo s laminovací fólií a má odpovídající barvu tisku) zrcadlově obrácený text (obrácení si zařizuje tiskárna sama podle typu kazety). Potištěná laminovací páska je pak vytlačována vlevo dole ven z kazety a přitom se na kladce V spojuje s podkladovou páskou (pomocí gumového unašeče Tape feed subroller), s její lepivou stranou v příslušné barvě. Tím se s ní krásně spojí a text je zafixován zevnitř na podkladové barevné vrstvě. Barvicí fólie těsně po použití v bodu H uhýbá nahoru přes Platen idle gear a hned se vrací doprava po dráze B a navíjí se na cívku T. Cívka T je poháněna z tiskárny.

Páky s rollery (pod kazetou) jsou součástí tiskárny, v tomto případě PT-9200DX. Na dalším obrázku je krásně zobrazen výstup z kazety, kde se děje vše podstatné. Pro plné pochopení principu laminovaného tisku si tady ukážeme v detailu, jak vypadá páska po vytištění na výstupu z kazety. Je to typ červený tisk na bílém podkladu.

Kliknutím na obrázek jde ještě dvakrát za sebou zvětšit.

Je zde perfektně vidět místo potisku vrchní průhledné laminovací fólie (H – tam je zevnitř tisková hlava), dále místo, kde použitá barvicí fólie uhýbá do protisměru (B) a pak se navíjí na cívku (T) a také místo, kde se potištěná vrchní průhledná fólie spojuje s podkladovou vrstvou (kladka V) a následně hotový štítek vystupující z kazety. Na zpětné cestě červené barvicí fólie je krásně vidět, co bylo vytištěno. Je tam například rozpoznatelné slovo „důkaz“, ale zrcadlově obráceně. Geniální, že.

Někdy se stane, že se barvicí fólie přetrhne (jsou to ale velice vzácné případy) a místo aby se vracela a navíjela na cívku (T), projde s krycí fólií až na kladku (V), nalepuje se na podklad a vytahuje se ven z kazety, nebo se jen zastaví, propálí se na místě a tisk je velmi nekvalitní. Pak nezbývá, než kazetu vyhodit (jak doporučuje výrobce), nebo lépe ji otevřít (jde to, ale je to trochu piplavá práce), průhlednou fólii a barvicí fólii v místě H odstřihnout, kousek podkladu s nalepenou barvicí páskou vytáhnout z kazety o kousek ven, aby spojený bordel opustil kazetu a ustřihnout to. Barvicí fólii pak protáhnout vracečkou B a spojit ji (třeba klidně izolepou) s fólii již navinutou na cívce T a trochu ji napnout pomocí cívky T tak, aby vypadala jako na obrázku a zase se navíjela. Musíme přitom dát pozor, aby se barvicí fólie nenalepila na podkladovou fólii. Navíjecí cívka T má vespodu pérko, musíme dbát, aby správně zapadlo do své mezírky. Průhlednou fólii pak protáhnout vedením ke kladce V tak, aby se spojila s podkladem a výstupní štěrbinou pak spolu opouštěly kazetu. Spojení je nutné udělat velmi pečlivě a přesně, aby podklad s krycí fólií se „nerozjížděly“ po stranách. Kazetu sestavíme (pozor, aby dobře zapadla kladka V) a je opraveno. Zde je instruktážní video, ale je to nějaký Pat nebo Mat s tupými nůžkami. Já bych mu ty pazoury urazil. Ten jeho nehet je také úžasný.


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 1.11.2023