Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Kazety TZ, HG, TZe a HGe

Kazety TZ a HG

Firma Brother modernizovala tisk štítků na přelomu tisíciletí, přičemž vznikly nové, podstatně menší a praktičtější kazety s označením TZ, které byly po několika letech při zachování shodných rozměrů a jednosměrné kompatibility (viz níže) dále modernizovány a označeny TZe. Předností nových kazet byla i skutečnost, že se při jejich použití vedla páska jakékoli šířky v ose hlavy a díky tomu se, zvláště na 18 a 12 mm širokých páskách využila o dost větší potištitelná šířka. Kvůlivá menším rozměrům se do kazety TZ vejde maximálně 8 m pásky (vyrábějí se i verze s menšími délkami pásky). Kazety TZ se vyráběly v šířkách 6, 9, 12, 18, 24 a 36 mm. Kazety TZ se již nevyrábějí, dají se však sporadicky sehnat. Výrobní řada kazet TZ a TZe je podstatně bohatší, než byla řada starších kazet TX a CX. Kazety se vyráběly narozdíl od kazet TX ve čtyřech tloušťkách – nejtenčí pro 6, 9 a 12 mm pásky a 18, 24 a 36 mm měly svoji tloušťku úměrnou šířce pásky. Kromě řady TZ vyrábí Brother i jednodušší řady kazet a rolí, které ale nedovolují vytvořit laminované štítky. Pásky HG byly určeny pro rychlejší a kvalitnější tisk na "lepších" tiskárnách ( PT-6500PC nebo PT-9700PC...). Starší řada TX rychlý tisk neuměla.


Kazety TZ-111 a TZ-L041

Kazety TZe a HGe

Současné moderní kazety TZe jsou navrženy tak, aby je mohly používat i starší tiskárny pro kazety TZ. Bohužel obrácená kompatibilita nefunguje, takže komu zbyly kazety TZ a přešel na novou tiskárnu, může tyto kazety buď prodat nebo si je nabouchat do kapsičky u trenýrek, případně použít jejich pásku k přendání do nové prázdné kazety, což sice jde, ale je to poněkud piplavá práce. Takže nyní vyráběné tiskárny pro kazety TZe již nemohou používat starší typ kazet TZ. Jedná se hlavně o mechanické zábrany a také nekompatibilitu senzorů pro typ kazety. Nové kazety TZe zachovávají starou senzorovou oblast kazet TZ, kdežto nové tiskárny tuto oblast nepoužívají a proto také nemohou používat kazety TZ.


Kazeta TZe-344 a High Grade kazeta HGe-S251

Originální kazety Brother TZe jsou velmi kvalitní a splňují všechny náležitosti k perfektní funkci a rozpoznání kazety tiskárnou, jenže jsou také poněkud dražší. A proto existuje mnoho výrobců, vyrábějících klony těchto kazet za příznivější (poloviční i méně) ceny. Tyto kazety mají různé označení (namísto písmen TZe). Dají se sehnat kazety PT, TZ2, AZe, AZ, VG, BT, KZ, YG, AH apod. Všechny jsou dostatečně kompatibilní k typům TZe. Kvalita je však zaručena pouze u originálních kazet Brother TZe, nicméně i klonované kazety jsou často velmi dobré a stačí pro běžnou potřebu. Klonované kazety však zásadně nedodržují kódování barevné kombinace pásky (novinka u kazet TZe), což může u lepších tiskáren někdy vést k problémům.

Laminované kazety TZ a TZe se vyrábějí dvoubarevné (barva podkladu a barva textu či potisku). Základní kombinace je bílý podklad a černý potisk. Jsou však k dispozici i další kombinace barev (pro potisk černá(1), červená(2), modrá(3), zlatá(4), bílá(5) a zelená (6)* a pro podklad navíc i průhledná, žlutá, stříbrná, dále různé odstíny pastelových či fluorescenčních barev nebo dokonce mnoho typů vzorovaných vícebarevných podkladů, třeba kostkovaný vzor, různé postavičky z kreslených děl pro děti a tak). Kombinace barev a šířek pásek tvoří třímístné, případně čtyřmístné, kódové označení pásky, které leckdy nestačí a různě se rozšiřuje.

Materiál v kazetách TZ a TZe je shodný. Pokud se mi stane, že dojedu kazetu TZe a novou nemám, ale mám tuto kazetu ve starším TZ provedení, které nové tiskárny neschroustnou, mohu obě kazety rozebrat, samozřejmě opatrně, TZe jde většinou slušně, TZ přitom trochu poničím (tedy pouzdro). No a pak do prázdné kazety TZe přendám všechny čtyři cívky s páskami z kazety TZ (podkladovou, krycí a odvíjecí s navíjecí barvicí), vše pečlivě jak to má být a nově naplněnou kazetu TZe hezky zase opatrně zacvaknu. A ono to funguje! Doporučuji přendat cívky s průhlednou krycí vrstvou a s podkladovou vrstvou společně. Jsou totiž na výstupu z kazety slepeny a nemusím tedy toto spojení rušit a pak ho zase pečlivě a přesně (na tom dost záleží) zakládat. Je to trochu piplačka, ale jde to.

Musím ale dbát na to, abych měnil odpovídající náplně (hlavně kvůli rychlosti). Kazety totiž mají rozpoznávání typu pomocí kombinace otvorů na krytu, a kdybych dal do kazety jiný obsah, než tam byl, mohl bych si zadělat na problémy. Tak například kdybych do pouzdra od HGe kazety dal obsah nevhodný pro vyšší rychlost tisku, nemuselo by to někdy u tiskáren, které umí rychle tisknout, dobře dopadnout. Tiskárna by rozpoznala, že tam má HGe kazetu a tiskla by rychle a nemusela by tisknout kvalitně.

Starší velké kazety TX ale jako zdroj náplní do kazet TZe sloužit nemohou, přestože pásky v nich by to asi zvládly. Kazety TX jsou podstatně větší a obsahují 15 m pásky, kdežto do kazet TZe se vejde jen 8 m. Původně jsem si myslel, že odvinu kusy pásek tak, aby se cívky zmenšily, a cívky vyměním, ale protože středy všech cívek jsou u TX jiné, než u TZe, tak to prostě nejde.

Alfanumerické označení typu

je shodné jak u originálních, tak u klonovaných (kompatibilních) kazet. Shoduje se s číslováním kazet TX, ale je podstatně rozmanitější u barevného podkladu. První číslice nebo i písmeno kódu udává barvu podkladu, druhá číslice udává šířku pásky a třetí číslice barvu potisku. Pokud je použita čtvrtá číslice, udává tato počet kazet v obchodním balení, ale u jednotlivých kazet se nepoužívá. U běžných kazet si s tímto vystačíme, ale protože existuje spousta variant podkladu, je mnoho kódů, které nesplňují tento předpis. Dále se přidává před kód někdy i písmeno či více písmen dopředu, značící další vlastnosti kazety (třeba matný povrch) a existuje i přidané písmeno vzadu. Nicméně uveďme si základní barevné a šířkové kódy. Příklad jedné z nejběžnějších kazet je TZe-231. Znamená kazetu s bílým podkladem (první dvojka), šířkou 12 mm (druhá trojka) a černým potiskem (třetí jednička).

Tabulka základních kódů (co se týče barvy podkladu, není tu zdaleka vše)

Kód Podklad Šířka mm Potisk
0 Instant Lettering 3,5 -
1 Průhledný 6 Če
2 Bílý 9 Červený
3 Černý 12 Modrý
4 Červený 18 Zlatý
5 Modrý 24 Bílý
6 Žlutý 36 Zelený
7 Zelený
8 Zlatý
9 Stříbrný
M Matný průhledný
C Žlutá fluorescentní
B oranžová fluorescentní
D zelená fluorescentní
N námořnická
E pastel pink
L světle šedá
F fialová
P berry pink
G Lime Green
K pastel pink
T5 tyrkysová
W vínová

Před kódovým označením bývají ještě někdy další písmenové kódy, které upřesňují další vlastnosti pásky v kazetě. Shrňme si některé tyto možnosti:

¨
S Silně lepící
N Nelaminováno Nelaminováno
S 4 m délka Za kódem
R 4 m délka Stuha
Q 5 m délka Někdy i 8 m
E 1,8 m délka
HSe 1,5 m délka Teplem smrštitelná bužírka
FX Flexi
V 5,5 m délka Vinyl, nelaminováno
K 7 m délka Kazeta AL, AV, CZ, teplocitlivý papír (bílý)
L1 8 m délka Za kódem, holografický vzor na laminační vrstvě
L 8 m Obdoba propisotu


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 1.11.2023