Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Tiskárna PT-9200DX
tiskárnatiskárnatiskárnatiskárnatiskárna

Tiskárna PT-9200DX

S nástupem nového typu kazet TZ vznikly samozřejmě nové tiskárny a řada 9000 představovala tehdejší špičkové typy. PT-9200PC měla ještě pouze sériové připojení (tehdy běžné), kdežto PT-9200DX již kromě sériového portu disponovala nově se rozvíjejícím připojením USB. V době vývoje této tiskárny existovalo rozhraní USB ve verzi 1.1. Dlužno podotknout, že z neznámých důvodů bylo u této tiskárny sériové rozhraní na konektoru MiniDin-8 a ne na běžném CANON DE9. MiniDin-8 je v tiskárnách PT-9200PC, PT-9200DX a PT-9500PC. u typu PT-9700PC již je opět normální konektor CANON DE9.

PT-9200DX je první tiskárna systému P-touch, se kterou jsem se setkal a také ji i vlastním (funglovku). Tiskárna je typově docela stará (začala se vyrábět v roce 2000 a vyrábět se přestala již v prvním desetiletí). Podporu výrobce má pouze do verze systému Windows Vista. S úpravami kompatibility těchto ovladačů ji lze nainstalovat i na Windows 7 či Windows 10. Tiskárna má ale při tisku problémy, často se odmlčí a je nutno ji tlačítkem vypnout a zapnout, aby zase komunikovala. Bohudík firma Microsoft nabízí k této tiskárně nové ovladače i pro Windows 10 (jen je nutno si vybrat verzi pro svoji architekturu procesoru (32 bit, 64 bit)), se kterými je tisk bezproblémový, ale zase s nimi nefunguje nastříhnutí pouze vrchní vrstvy (polostřih), i když ho tato tiskárna umí.


Zřejmě první použití USB interfejsu u této řady tiskáren. Sériový port je opět nepochopitelně na konektoru MiniDin-8.

Tiskárna obsahuje uvnitř sebe také síťový zdroj, takže není nutno k ní mít síťový adaptér. Na druhou stranu je trochu větší a nelze ji provozovat z baterií. Zpracovává kromě tehdy nových kazet TZ i současné moderní kazety TZe a jejich klony. Použitelná šířka pásky je 6, 9, 12, 18, 24 a 36 mm.

Tiskárny řady PT-9200PC a PT-9200DX uměly tedy již největší šířku pásky 36 mm a s tím nastoupila i nová tisková hlava, která zlepšila výrazně kvalitu tisku. Firma zdvojnásobila hustotu tiskových bodů a tím se hodnota rozlišení zvýšila na 360 dpi. Hlava má 384 tiskových bodů, takže má výšku tisku při rozlišení 360 dpi až 27,1 mm. Páska široká 36 mm je tedy vytištěna s 4,5 mm okraji. Užší pásky se tisknou už jen s 1 mm okraji. Tiskárna tiskne rychlostí 20 mm/sec při rozlišení 360 dpi. Rozlišení ani rychlost tisku nelze nijak měnit (čili kazeta HG nemá na to vliv, tiskárna ji ani neumí rozpoznat, chybí ji na to senzor), což vůbec nevadí. Kvalita tisku je skvělá, lepší než má podstatná část nejnovějších tiskáren s výjimkou řady PT-P900. Z dnešního pohledu by se dala této hlavě vytknout jen výška tisku 27,1 mm, což je sice oproti dřívější maximální výšce 18 mm docela dobré, nicméně z celkové šířky 36 mm pásky potiskne tato tiskárna jen 75% její šířky (nakonec je to de facto stejné procento jako u tiskárny PT-PC na pásce 24 mm). Na obrázku je vidět, že chybí výřezy pro AV a AL kazety, takže do tiskárny nejdou tyto kazety zasunout.

Tiskárna PT-9200DX se již nedá koupit, já jsem měl ohromné štěstí, že se mi ji povedlo sehnat dokonce v roce 2020 na eBayi ještě zapečetěnou, nerozbalenou čili nepoužitou, a to včetně poštovného celkem za cca 1700 Kč. Její výhoda je, že funguje jak s kazetami TZ, které se sice již nevyrábí, ale jsou ještě leckde k dispozici, tak s kazetami TZe. Její vysoké rozlišení při tisku je skutečně velmi dobře vidět na zvětšeném obrázku při porovnání s tiskárnou PT-P750W. A dále se vyznačuje zajímavou vlastností, která se nikde neuvádí. Při tisku na laminovanou kazetu jsou téměř u všech kazet výsledné štítky docela rovné. To není vůbec důležité tehdy, pokud chceme výsledný štítek nalepit, je to však důležité tehdy, pokud chci takový štítek nenalepený použít k popisu třeba zásuvek systému Mars. Použití nenalepeného štítku je totiž daleko méně časté, nicméně tato vlastnost je pak velmi příjemná. Tiskárna bez problémů tiskne na vinylovou pásku, se kterou má PT-P750W problémy.

Polostřih (half cut)

Tiskárna umí oba způsoby stříhání laminovaného štítku: automatický střih i polostřih. Je jedna z prvních, která polostřih nabízí. Polostřih je technika, která velice usnadňuje oddělení štítku a jeho krycí fólie lepicí strany. Princip spočívá v tom, že tiskárna na určitém místě neustřihne krycí fólii lepicí vrstvy, ale vlastní polyesterový štítek přestřihne. Pak jednoduchým vnějším přehnutím polyesterové vrstvy pře ochrannou lepicí pásku mohu oddělit vlastní štítek od ochrané fólie a nalepit ho na požadované místo. Technika polostřihu je docela náročná a tak ji mnohé levnější tiskárny neumějí. PT-9200DX byla jedna z prvních, která polostřih uměla, bohužel nové divery od Microsoftu ve Win 10 polostřih neumí realizovat, přestože ho v editoru P-touch před tiskem štítku zaškrtnu.


Běžný tisk po jednom štítku trochu plýtvá páskou. O co jde: Po vytištění štítku je ho nutno odstřihnout a vyplivnout. Proto se po jeho vytištění musí, kvůli mechanickým rozměrům kazety, zhruba o 2,5 cm páska ještě posunout. Štítek se odstřihne a při tištění dalšího štítku je tam tento 2,5 cm kousek nevyužit. Tiskárna umí tisknout bez těchto „jalových“ kousků pouze tehdy, když tisknu jeden štítek ve více kopiích nebo vůbec nepoužívám střihy. Potom tyto nevyužité kousky nejsou. Další možnost je použít hromadný tisk. Existuje ještě jiný způsob úspory pásky – řetězový tisk, tato tiskárna ho však neumožňuje použít.


pod konstrukcí


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 4.2.2024