Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Nelaminované kazety TZe

Nelaminované kazety TZ a TZe

jsou jednodušší než laminované a štítky z nich jsou i méně odolné, protože výsledný tisk není zalaminován uvnitř vrstev štítku, ale je na povrchu. Páska v nich je také polyesterová, pevná, lesklá a velmi kvalitní. Tento systém nevyužívá možnosti laminace, kterou konstrukce kazet TZ a TZe umožňuje. Neobsahuje totiž laminační fólii. Díky tomu by měly nelaminované kazety být levnější. Je totiž zbytečný přepych třeba tisknout adresní lejbly na laminované štítky. Ale ouha. Nelaminované kazety tvoří velmi malou část obchodního využití kazet TZe. Vyrábějí se proto v podstatně menších objemech a jen černobílé variantě. Výrobcům klonovaných TZe kazet se zřejmě nevyplácí je vyrábět, takže nelaminované kazety jsou v důsledku dražší, než laminované. Ve starším systému TZ ještě byly podstatně rozšířenější než v novém TZe. Nicméně mají i své výhody. Jsou tenčí a lehčí a staré TZ-N provedení mělo velmi půvabné pastelové barvy podkladu.

Jako nelaminované kazety jsou chápány i kazety AV a AL, které mají ještě jednodušší konstrukci a ještě levnější podklad – teplocitlivý papír. Díky tomu nepotřebují nejen laminační fólii, ale ani barvicí fólii. Měly by být tedy ještě levnější a stačily by bohatě třeba na adresní lejbly na zásilky. Jenže pro tyto kazety byly záměrně omezeny typy tiskáren, kde mohly být použity a dnes se již vůbec nevyrábějí.

Standardní rychlost tisku je cca 20 mm/sec. Vývoj však umožnil výrobu kazet High Grade (jsou to sice kazety systému TZ nebo TZe, ale jsou značeny HG nebo HGe). Tyto kazety umožňují standardně tisk rychlostí 40 či 60 mm/sec a vyrábí se jen jako laminované typy. Pokud jsem si fíglem zkusil „překódovat“ nelaminovanou kazetu TZ tak, aby tiskla rychle, zvládlo se to bez problémů, rychlý tisk byl kvalitní i na této pásce. Možná je to proto, že laminovaný tisk je ukryt uvnitř struktury štítku a je dokonale chráněn před prostředím. Rychlejší tisk by mohl způsobovat menší odolnost nelaminovaného potisku. Zkoušel jsem to, ale připadalo mi to stejně odolné. Zkoušel jsem i teplocitlivé vrstvy zrychleným tiskem a kvalita byla vynikající a o odolnost proti otěru je zde vůbec zbytečné uvažovat.

Systém kódování kazety u TZ umožňuje zalepením jednoho otvoru zrychlit jakoukoliv kazetu, systém TZe to u nelaminované verze neumožní.

Kazeta TZ-N a TZe-N nelaminovaná, lesklá

Nelaminované kazety TZ-N a TZe-N se liší od staré nelaminované kazety CX tím, že používají barvicí fólii a nemají tedy teplocitlivý povrch pásky a také se nevyrábějí znovu plnitelné. Potisk je přímo na lesklé podkladové polyesterové vrstvě pomocí barvicí fólie a tím je trochu náchylnější na otěr, i když velmi málo. Zase je ale bylo možno jim poskytnout speciálním postupem vícebarevný tisk. Tyto kazety se klonované skoro nedají sehnat. Současné kazety TZe-N se vyrábějí pouze lesklé s černým potiskem na bílém podkladu v šířkách 3,5 mm, 9, 12, 18 a 24 mm.


Různé typy nelaminovaných kazet staršího provedení TZ-N, které se již v řadě TZe-N bohužel nevyrábějí.

Starší kazety TZ-N se vyráběly i v mnoha barevných kombinacích, dokonce i se vzorovaným podkladem - mořští živočichové, srdce, ovoce (viz obrázek nahoře s dnes již velice vzácnými originálními nelaminovanými páskami TZ-N v různých barvách), nejčastěji v šířce 18 mm. Barevné nelaminované kazety TZ-N se již dají sehnat jen velmi vzácně a nové nelaminované kazety TZe-N se dělají jen černobílé. Nicméně barvy podkladu na starších nelaminovaných kazetách TZ-N jsou pastelové, jemné, na rozdíl od laminovaných kazet, které jsou sytě barevné. Tyto pásky TZ-N jsou velmi krásné a to i díky své malé tloušťce a velmi kvalitnímu materiálu. Bohužel se již nevyrábějí. Krabičky s laminovanými kazetami měly logo červené, s nelaminovanými mají logo modré.


Sytější barvy mají štítky laminované, pastelové barvy mají štítky nelaminované.

V šířce 18 mm se vyráběla i nelaminovaná sada kazet TZ pro vícebarevný tisk. Ta už se také nevyrábí a jen výjimečně se z ní něco dá sehnat.

Dnes se dělají také klonované nelaminované (AZe) matné se vzorovaným podkladem v šířce 12 mm, ale na obalu jsou chybně označeny jako laminované (třeba TZe-MPPB31). Navíc mají trochu větší tloušťku (70 µm oproti 50 µm u originálních pásek firmy Brother). Vůbec sortiment klonů AZe je zajímavý.

Nelaminované kazety přinesly jako jediné zvláštní šířku pásky 3,5 mm (TZ-N201,TZe-N201). Páska by však byla na zpracování v tiskárně příliš úzká, takže kazeta je naplněna páskou o šířce 9 mm, která je však podélně „nastřižena“ na šířku 3,5 mm, kterážto je pak uprostřed pásu. Starší tiskárny, které tuto šířku ještě neznají, ji identifikují jako 6 mm šířku. Tisknout na ni ale lze i v nich díky skutečné šířce 9 mm také, nicméně obsluha musí sama dbát, aby potiskla pouze střední část o maximální šířce 3,5 mm zdánlivé 6 mm pásky. Tiskárna PT-9700PC již 3,5 mm šířku rozpozná a umí.

Nelaminované kazety nemají tak úžasnou odolnost a trvanlivost jako laminované, nicméně vydrží také dost. Jsou také z polyesteru. Díky tomu, že nemají laminační vrstvu, jsou znatelně tenčí a lehčí. Laminované štítky mají 80 µm tloušťku, nelaminované mají 50 µm. Tento rozdíl (jak v tloušťce, tak v hmotnosti) je docela významný třeba pro polepky desek CD nebo DVD. Bohužel výrobní program nelaminovaných kazet je nyní velice chudý, nyní se vyrábí pouze černobílé verze a výrobci klonů nevyrábějí skoro nic. Doba úžasných barevných nelaminovaných kazet TZ-N již bohužel minula. A zajímavé teplocitlivé TFT materiály vymizely ještě předtím s kazetami CX (byly nahrazeny teplocitlivým papírem) a tím vzaly s sebou i průhlednou nelaminovanou pásku.

Zažehlovací pásky TZe-F

Zažehlovací pásky - kazety TZe-FA3, FA4, FA3R (fabric tape – modrá, červená nebo černá na bílé). Tyto textilní pásky slouží k výrobě potištěných pásek, které je možno pomocí horké žehličky spojit třeba s oblečením (bundami, kalhotami, čepicemi a podobně). Dobré třeba na jmenovky.

Kazety STENCIL

Kazety STENCIL STe. Také se označovaly STAMP. Tyto kazety slouží k výrobě razítkové matrice, případně masky pro leptání chemickými přípravky. Používá se speciální pórovitá páska, kde se teplem hlavy otevřou póry, kterými bude procházet barva. Dotýkáme-li se polštářkem s barvou nebo leptacím roztokem něčeho přes tuto pásku, přenese se barva skrze vytištěnou masku na podklad. Nebo se z toho dá udělat razítko. Dodávají se i tělesa razítek

Kazeta TZe-R saténová stuha 4 m

Kazety R obsahují saténovou nelepivou potištitelnou stuhu, která je z jedné strany lesklejší a z druhé trochu matnější. Dělají se pouze v délkách 4m a se zlatým nebo černým potiskem. Barvy podkladu jsou různé, často pastelové, vínová (TZe-RW34), námořnická (TZe-RN34), nebeská modř (TZe-R531) , bílá… Stuhy jsou doporučovány pro ozdobu balení dárků a podobně. Zatím jsem se nesetkal s jinou šířkou stuhy než 12 mm.

Kazeta TZe-V vinylová

Nelaminovaná páska s podkladovou vrstvou z vinylu. Není mi jasné, k čemu jsou určeny, snad jedině tam, kde nevyhoví polyester. Kazety se vyrábějí s bílým nebo žlutým podkladem a černým potiskem. Zatím jsem se setkal pouze s klonovanými kazetami, originální firma Brother je možná ani nevyrábí. Tloušťka štítku je 180 µm. Kazeta je v délce pásky 5,5 m. Některé tiskárny (Brother PT-P750W) s touto kazetou mají problémy.

Kazeta HSe teplem smrštitelná potištitelná bužírka

Bužírkové kazety (samozřejmě nelaminované) se vyrábějí v délce 1,5 m v šířkách 5,8 mm, 8,8 mm, 11,7 mm, 17,7 mm a 23,6 mm (podélně „na puky“) pouze v kombinaci černý potisk na bílé nebo žluté trubičce. Tiskne se přímo na trubičku, která je podélně složena jako trochu tlustší podkladová páska. Tuto kazetu umí zpracovat jen několik málo typů tiskáren Brother. Kazety jsou velmi drahé, a proto se vyplatí koupit klonovanou verzi. Trubička se po potištění a navléknutí (třeba) na kabel zahřeje horkovzdušnou pistolí a tím se smrští a pevně obemkne kabel.

Čisticí kazety TZe-CL3 až CL6 (12 mm až 36 mm)

Tyto kazety obsahují pouze velmi tenkou čisticí fólii, navinutou jako barvicí fólii. Práce s nimi je jednoduchá. Kazeta se zastrčí do tiskárny a dvakrát se stiskne tlačítko ✂ ✂. Tím čisticí fólie dvakrát setře tiskovou hlavu a přitom se také v ní dvakrát o kousek posune. Kazeta stačí asi na 100 čištění. Ano, tiskárna střihne, ale protože čisticí fólie je navinutá jako barvicí páska, střihne tiskárna do prázdna a nic nepřestřihne, protože v kazetě není nic, co by se dalo ustřihnout.

Kazety FLe

Do nelaminovaných kazet patří vlastně i kazety FLe, které zde mají vlastní stránku.


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 1.11.2023