Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Vícebarevný tisk

Vícebarevný tisk

Multi Colour Printing byl systém kazet TZ s výměnnými barvicími páskami pro vícebarevný tisk.

V kdysi nové řadě kazet TZ se také vyráběly nelaminované kazety, určené pro vícebarevný tisk (až tři barvy (černá, červená, modrá) na bílém podkladu). U těch se daly sestavovat barvy tak, že se do kazety s podkladovou páskou dávaly kazetky s potřebnou barvicí páskou a podkladovou pásku bylo možno vracet pro tisk další barvy. Vyráběly se totiž kazety s bílým podkladem bez barvicí pásky a kazetky s barvicí páskou zvlášť. Tyto kazety se vyráběly pouze nelaminované, protože s laminovanými by se nešlo vracet (a ani by se vše do kazety nevešlo). Věnuji zde tomuto systému více prostoru, protože je docela zajímavý, ale z obchodního hlediska opravdu prorazit nemohl a proto byl celkem brzy opuštěn. Kazety jsou velmi vzácné, ale mně se všechny podařilo v roce 2020 sehnat a ještě si vyrobit další, viz příklad štítku v levém sloupci. Dobrá zpráva! Dnes, 7.srpna 2023 se mi povedlo sehnat ještě tři kazetky s červenou páskou a jednu s modrou!


Možná poslední sehnatelné kousky kazet pro MultiColourPrinting...


Na obrázku vlevo je krabička s kazetou s bílou podkladovou páskou a vedle s modrou barvicí páskou.
Na obrázku vpravo je znázorněno, jak se kazety zasouvaly do sebe.

Tyto typy se označovaly celkem logicky. Pokud to byla kazeta s podkladovou páskou, měla u barvy potisku číslici 0 a byla označena písmenem T jako TAPE. Pokud to byla kazeta s barvicí páskou, měla jako barvu podkladu číslici 0 a byla označena písmenem R jak RIBBON. Takže na obrázku je vlevo TZ-T240, čili kazeta s bílou podkladovou páskou 18 mm a uprostřed je TZ-R043, čili kazeta s modrou barvicí páskou 18 mm. Tyto kazety sloužily ke skutečnému vícebarevnému tisku, který některé štítkovače uměly (vím jen o štítkovači PT-580C, který se k nám zřejmě vůbec nedovážel).


Štítkovač PT-580C dokonce s vylézajícím vícebarevným štítkem

Byl to však postup docela komplikovaný. Nejprve se v paměti sestavily štítky maximálně ze tří barev tisku, čili vlastně tři štítky, každý pro jinou barvu tisku. Barvy se volily čísly a příslušná část potisku štítku se označila v požadované barvě. Do stroje se nasadila sestava kazet TZ-T a TZ-R s první barvou a ta se vytiskla. Pak se vyndala z kazety, pořád zasunuté ve stroji, kazetka s první barvicí páskou a strojek přetočil podkladovou pásku zpět na začátek štítku (PT-580C to umí vrátit). Nasadila se druhá barvicí páska a vytiskla se druhá barva. Tím samým postupem se vytiskla případně třetí barva. Víc barev než tři to neumělo, nakonec stejně se vyráběly jen tři různé kazety s barvicí páskou:


Tyto kazety se dají využívat i ve starších tiskárnách (které umí pásky TZ) jako standardní dvoubarevné (podklad/tisk) nelaminované a umožňují nám sestavit si vlastní kombinaci.

Vlevo je kazeta TZ-T240 s bílou nelaminovanou podkladovou páskou a vpravo TZ-T041 s černou barvicí páskou (pro zjednodušení budeme kazetu s barvicí páskou nazývat inkoustovou, i když tam není inkoust, ale barvicí páska).


Jejich složením vznikne kazeta, funkčně obdobná kazetě TZ-N241. Jenže tahle vypadá zcela jinak. Tak třeba cívkou s podkladovou páskou můžeme otáčet a tak na ni navíjet pásku, již vysunutou z kazety. To je důležité, pokud pásku vracíme, abychom do té samé oblasti tiskli další barvou.


Červeně označený počáteční bod na rubu pásky mi slouží k vracení pásky na stejné místo před tiskem další barvy. Ten bod si označuji lihovým fixem před každým novým vícebarevným štítkem. Také je možno zarovnávat pásku přesně s výstupem z kazety, což je jednodušší a netřeba fixu. Dále jsou na obrázcích vidět vodicí kolíčky, sloužící k přesnému zasunutí inkoustové kazety do kazety páskové. Na dalším obrázku jsou na inkoustové kazetě zespodu vidět vedení, nasouvající se na kolíčky a dále je vidět místo, kde horní kryt inkoustové kazety uzavírá kolíček senzorového pole.


Základní kazeta TZ-T240 má všechny senzorové dírky vyvrtány, ale v jedné je vložen lehounký kolíček. Při zasunutí kazety bez inkoustového dílu si pak tiskárna myslí, že nemá žádnou kazetu, protože zmiňovaný kolíček je tak lehký, že senzor neaktivuje. Zastrčíme-li ale do kazety s páskou inkoustovou kazetu, ta místečkem na krytu, označeným šipkou na obrázku s nápisem Senzor 0 zatlačí na kolíček v mateřské kazetě, který stlačí nultý senzorový bit a tiskárna už ví, že má zastrčenou 18 mm nelaminovanou kazetu. Dlužno podotknout, že pro zcela správné kódování by bylo ještě třeba mít takový kolíček v místě bitu 6, ale výrobce hřeší na to, že bit 6 je pouze pomocný pro nejlevnější tiskárny, kam se tato sada zasunout stejně nedá. Snad to trochu objasní následující obrázek toho kolíčku na kazetě TZ T240:


Také je možné vytvořit s těmito kazetami vícebarevný tisk i na jiné tiskárně než PT-580C (třeba na PT-9500PC), jen na tom je třeba ještě více ruční práce. Stačí si poznačit výchozí bod pásky v kazetě před začátkem tisku fixem a rozdělit štítek v editoru štítků na tolik jednotlivých štítků shodné velikosti, kolik barev bude vytištěno a na každém z nich bude jen potisk pro tuto jedinou barvu. Barvy by se neměly překrývat. Na tiskárně zakážu všechny střihy, aby se nehotový štítek neustřihl. Po vytištění první barvy vyndám kazetu a vyměním v ní další barvu. Ručně zasunu podkladovou pásku zpět do TZ-T240 tak, aby označený výchozí bod byl zase přesně na původním místě (jde to perfektně a rychle, kazeta TZ-T240 je na to připravena, dokonce se dá lehce navíjet zpátky páska otáčením cívkou). Vrátím kazetu zpátky do tiskárny. V editoru nastavím štítek se současně nasazenou barvou v kazetě a vytisknu ho. Tento postup opakuji tolikrát, kolik různých barev bude vytištěno. Na závěr stisknu tlačítko ✂ a je to. Bohužel nejde použít automatické odstřižení při tisku poslední barvy, protože štítek se trošku posune a poslední barva není na přesném místě. Pokud jsem postupoval pečlivě, mám docela pěkný vícebarevný štítek. Viz obrázek v levém sloupci nahoře. Určitý rozptyl umístění barev tam sice je, ale je v přijatelných mezích. Tento „ruční“ postup může použít i více než tři barvy (viz dále). Je jasné, že takto lze tisknout pouze nelaminované štítky, protože laminovanou pásku nelze vracet, ánžto se při tisku provádí laminace a muselo by se při vracení pásky odlaminovávat, což je blbost.

Já celkem zvládám výrobu několikabarevného štítku, ale budu to využívat jen jako určitou raritu, nakonec to dnes už jen rarita je. Je to sice skoro zbytečné, ale hezké a zajímavé. A tyto kazety se už neseženou. Někdy si připadám jako Jára Cimrman, když zkoumal takzvané slepé uličky lidského poznání.


Takže na továrních kazetách systému Multi Colour se dá vícebarevně tisknout pouze v kombinacích černá-modrá-červená na bílém podkladu a pouze nelaminované štítky. PT-580C také umí tisknout maximálně jen tři různé barvy (ono se jich stejně více nevyrábělo, jak již víme).

Jenže při výše popsaném ručním postupu nejsem omezen jen třemi barvami. Vyrobil jsem si další dvě barevné kazetky TZ-R046 (zelená) a TZ-R044 (zlatá). Vznikl tak systém Multi Colour Printing. Aby to bylo hezké, upravil jsem krabičky i potisky kazetek. Takhle to nikdy asi ani u firmy Brother neviděli.



Úžasná relikvie, paráda, tohle nikdo nemá

Ještě by šla vyrobit bílá (TZ-R045), ale to asi nemá smysl. A jiné barvy barvicích pásek už k dispozici nejsou, dokonce firma Brother nevyrábí ani zelenou, kterou mám z OEM kazety. Tyto dvě nové barvy jsem získal z rozebraných OEM laminovaných kazet se zlatou a zelenou barvicí páskou. Vyměnit to šlo dobře, protože kazeta TZ-R041 je dobře rozebíratelná. Jen jsem navíc musel ponechat navíjecí cívky v původních kazetách TZ-R041, protože v kazetách TZ-R04x mají vyšší osazení. To znamenalo novou pásku odstřihnout z původní navíjecí cívky a přilepit k navíjecí cívce z původní kazety TZ-R041 a případně naopak.

Nepotvrdily se mi obavy, že tisk z barvicích pásek z laminovaných kazet je na nelaminovaném štítku méně odolný, protože spoléhá na zalaminování, kde je barva chráněna ve vnitřní struktuře laminovaného štítku, kdežto u nelaminovaných kazet je tisk přímo na povrchu. Nelaminované zelené a zlaté kazety se nevyrábějí a tak jsem musel vzít zavděk páskami z laminovaných kazet.

Firma Brother vyráběla pro systém Multi Colour pouze bílou podkladovou pásku v kazetě TZ-T240. Když se mi podařilo sehnat 18 mm žlutou, zelenou a purpurovou nelaminovanou kazetu TZ-N641, TZ-N741 a TZ-NF41, zjistil jsem, že nemají sytou barvu podložky, ale jemnou pastelovou. Proto jsem se rozhodl předělat jednu kazetu (mám jich více) TZ-T240 výměnou pásky za tuto žlutou, protože díky tomu, že nemá sytý odstín, budou na ní dobře vynikat i vícebarevné tisky. Povedlo se, výměnou pásek mezi těmito dvěma kazetami jsem získal kazetu TZ-T640, která je asi jediná na světě, a TZ-N241, která bývala celkem obvyklá.


Vlevo kdysi vyráběná bílá kazeta TZ-T240 pro vícebarevný tisk, vpravo jediná svého druhu TZ-T640 s pastelově žlutou barvou pásky.

Polepku jsem si také vyrobil. Nešťastné je, že ta žlutá páska byla asi předposlední kus, co se dal sehnat. (Tak ne, dnes 16.8.2023 jsem na eBay sehnal další dva velmi vzácné kousky kazet TZ-N641)!


Až se srdce směje! To "NON LAMINATED" je dnes až neuvěřitelné!

Zkusil jsem i zasunout kousek zelené a purpurové pásky do kazety TZ-T240 čili vznikly pokusné kazety TZ-T740 a TZ-TF40, což jsem vše využil k pokusnému tisku:





Zde jsou příklady dvoubarevných štítků na bílé, žluté, zelené a purpurové nelaminované pásce. Základ je černým inkoustem a údaje o inkoustu jsou v jeho vlastní barvě. Je vidět, že červený inkoust je na žluté podložce perfektní, modrý je na žluté trochu potlačen, ale díky tomu, že je žlutá jen pastelová, je i tento výsledek docela dobrý. Zlatý inkoust je na těchto obrázcích celkem problematický, je celkem dobrý a efektní na bílé, ale potřeboval by tmavou podložku, protože on jediný je krycí. Tu ale zase nemohou mít ostatní barvy. V reálu je ale přece trochu lepší než naskenovaný. Velmi dobře vychází zelený inkoust, který by na purpurové podložce měl být trochu potlačen, ale vychází i na ní velmi dobře, zřejmě je aspoň trochu krycí, na rozdíl od červeného a modrého inkoustu. A zelený inkoust je dokonce je pěkně vidět i na zelené podložce. Zelená podložka zase trochu ztmavuje červený inkoust, ale modrý na ní docela vyniká. Purpurová podložka se kromě zlaté k ostatním barvám chová celkem slušně. Pokud by byly podložky sytě barevné, jako jsou laminované pásky, byly by některé kombinace barev už silně potlačené. Je to proto, že červená, modrá a částečně zelená tisková barva jsou takového druhu, který není krycí, takže podkladová barva tiskem prosvítá a protože třeba modrá barva je ke žluté doplňková, je tedy žlutým podkladem trochu potlačena. Z toho důvodu tedy firma Brother vyrábí pásky s modrým a červeným tiskem pouze na bílém podkladu. Mohla by ale vyrábět kombinaci žlutý podklad s červeným tiskem, to vypadá pěkně a vyrábějí to v segmentu laminovaných pásek výrobci klonů. Nakonec ale musíme uznat, že nejvíce vynikají barvy na bílém podkladu. Ještě příklad praktického použití systému MultiColourPrinting:


Hezké, že, ale opravdu hodně práce. Tohle už u nového systému TZe udělat nejde

Dokonce mne napadlo, že by bylo možné vyrobit i laminovaný vícebarevný štítek. Dalo by to ale ještě více práce. Mám rozebranou 18 mm laminovanou bílou kazetu původně se zlatým tiskem AZe-244. Zlatou barvicí pásku jsem použil do vytvoření TZ-R044. Z rozebrané laminované kazety vyndám laminační fólii a dám ji do kazety TZ-T240 místo bílé pásky, čili vyrobím kazetu TZ-T040. Také bych mohl rozebrat matnou laminovanou a vytvořit kazetu TZ-TM040. Na ni bych zrcadlově obráceně postupně vytiskl vícebarevný štítek podle výše popsaného postupu. Pak bych s určitou rezervou tuto fólii ustřihl. Štítek bych zastrčil do té kazety, ze které byly laminační i barvicí fólie vyndány, nastavil zhruba její počáteční bod a přesně rovnoběžně bych ji na výstupu z kazety spojil s podkladem, který jediný v kazetě zbyl. Pak už jen provést vlastní laminaci tak, že bych „vytiskl“ prázdný štítek trochu větší délky touto laminační kazetou, což by provedlo pouze vlastní laminaci. A nic by to nepotisklo i proto, že by tam barvicí páska vůbec nebyla. Ale, přiznám se, mi to za tu práci nestojí. Nelaminovaný vícebarevný štítek jde přeci jen snáz.

Nový systém TZe již vícebarevný tisk neumožňuje, kazety systému TZe se pro systém Multi Colour nikdy nevyráběly. Musíme ale uznat, že je celkem pochopitelné, že se systém Multi Colour Printing neujal. Kdyby přístroj PT-580C měl aspoň barevný displej, aby bylo možno štítek vytvořit přirozenějším způsobem, než označovat časti textu číslem barvy, bylo by to trochu lepší. Úplně automaticky by to nikdy nešlo, protože je nutno ručně vyměňovat kazetky s barvicími páskami. A to bylo zřejmě příčinou toho, že systém sice vícebarevný tisk umožňoval, ale bylo to příliš složité, pracné a pomalé a zašlo to tedy na rychlé souchotiny. Nicméně dávalo to určitou možnost. Obchodně to ale nemohlo uspět.


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 1.11.2023