Štítkovací systém BROTHER P-Touch - AV kazety (avery)

Kazety AV labels

Kazety AV labels byly kazety s teplocitlivým papírem s předem předstříhanými štítky. Kazety byly svým principem předchůdci kazet FLe. Určeny byly pro adresy, zpětné adresy, nebo pro „file folders“ – na zobáčky oddělovacích kartonů v pořadačích. V oblasti před tiskovou hlavou má kazeta dva výřezy, jejichž prostřednictvím tiskárna určuje přesnou polohu pásky v kazetě, neboť štítky jsou přesně předstříhány. Tyto kazety umělo jen několik málo tiskáren, protože jejich zpracování potřebuje zvláštní snímač (PT2600, PT2610, PT3600, PT9500PC ve verzi PRO XL a PT9600). AV kazety mají na delší straně výstupek (na jiných kazetách není, tedy kromě kazet AL (tam je na druhé straně) a FLe, kde je jinak konstruovaný), který zabraňuje jejich zasunutí do tiskáren, které je neumějí a současně v tiskárnách, které je umějí, sepne senzor, který identifikuje přítomnost kazety AV v tiskárně. Kazety se dají už jen sporadicky sehnat (2023) třeba na eBay, již se dávno nevyrábějí a já se zde o nich rozepisuji, protože to byl výrazný počin, který velmi zjednodušoval třeba rozesílání dopisů. Škoda, že se to přestalo vyrábět a pokud se to vyrábělo, bylo to určeno pouze pro americké uživatele...


Kazeta AV s výstupkem pro mechanickou zábranu zastrčení do nevyvolených tiskáren
a současně sloužící k ovládání switche přítomnosti AV kazety v tiskárně

Páska má na sobě předvystřižené štítky a proto musí být na rubu pásky značky polohy štítků, které snímá senzor polohy pásky AV a tiskárna se podle toho řídí a tiskne jen na štítky.

Kvůli principu kazet TZ jsou na AV kazetě mezi štítky mezery, takže páska je dost neúsporná. Například na kazetě AV1957 jsou štítky 57 mm dlouhé, ale mezery mezi nimi jsou 38 mm. Páska je téměř 7 m dlouhá a je na ní 70 štítků. Na obyčejné kazetě bych vytiskl při stejné délce pásky 116 takových štítků. Kazety se používaly jen v USA. Již se nevyrábějí.


Vytištěné adresní štítky. Přesně se trefí do předkrojených míst, ale je to trochu neúsporné

Na dalším obrázku jsou vidět synchronizační značky na rubu pásky a dále senzor polohy pásky v kazetě, který je osazen v tiskárně PT-9500PC.




Senzory v tiskárně PT-9500PC. Jsou zde vidět i senzory pro AV kazetu

Na dalším obrázku je zobrazen proces při tisku s AV kazetou. Černé značky jsou na rubu pásky a přesně označují začátek štítku na pásce. Snímá je senzor polohy AV, který je při jiných kazetách zcela nepotřebný. Podobný princip je použit na nových kazetách FLe a tiskárně PT-P900W.


Firma Brother tou dobou vyráběla kromě kazet AV ještě jeden typ kazety se stejným teplocitlivým papírem, kazety AL. Ty neměly na pásce předstříhány štítky, ale byla to zcela normální páska 24 mm. Také u těchto kazet firma udělala podobný výstupek na jejich pouzdře, jako měly kazety AV. Byl sice na druhé straně, ale mechanicky plnil svoji úlohu: bránil v zasunutí kazety do skoro všech tiskáren. U kazety AV měl svoji úlohu – kromě mechanického zamezení vložení kazety do tiskáren, které neuměly AV kazety také spínal senzor pro detekci AV kazety v tiskárně. U AL kazety však nic takového potřeba nebylo – kazeta se chovala jako běžná nelaminovaná kazeta, dokonce tak byla přesně kódována TZ senzory v tiskárně PT-9500PC a i ostatní tiskárny by s ní uměly tisknout. AL výstupek nespínal vůbec nic, jen vyžadoval v těch místech v tiskárně drážku, aby do ní mohla být AL kazeta zasunuta. Proč výrobce bránil v zasunutí AL kazety do ostatních tiskáren? Možná proto, že AV a AL kazety jediné nepoužívaly barvicí fólii, ale tisklo se přímo do teplocitlivé vrstvy pásky. Jenže to ostatní tiskárny umí také, nakonec AL-K251 je v tiskárně PT-9500PC kódována přesně jako standardní nelaminovaná kazeta TZ-N251. Tak proč, proboha?


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 1.11.2023