Štítkovací systém BROTHER P-Touch - Tiskárna PT-P750W
tiskárnatiskárnatiskárnatiskárnatiskárna

Tiskárna PT-P750W (l.p.2019 cena 2050 Kč)

Konečně se dostáváme k současné produkci. Tato tiskárna patří k těm levnějším v současné době (2019) vyráběným tiskárnám. Neumožňuje už používat kazety TZ, pouze nové TZe. Je malá, je napájena síťovým adaptérem nebo akumulátorem Li-ion, případně šesti tužkovými články. Připojení má buď USB 2.0 nebo Wi-Fi, případně umí i připojení pomocí NFC (systému blízkého pole, známého z bezkontaktních platebních karet). Ve spodní čísti má místo buď na šest článků AA, nebo na speciální LI-Ion akumulátor. Pak je docela mobilní.

Pokud tedy máme mobil s možností NFC, můžeme po přiblížení mobilu s tiskárnou pracovat. Díky napájení z baterií a bezdrátovému připojení můžeme tedy používat tuto tiskárnu velmi dobře v mobilním provozu. To podporují i docela kompaktní rozměry tiskárny. Toto použití dále usnadňuje i jednoduchý editor PT-Lite, který je možno po bezdrátovém či USB spojení s tiskárnou nahrát z tiskárny do PC (při zapnutí funkce PT-Lite se tiskárna objeví i jako datový disk) a bez jakýchkoliv driverů či instalace je možno tvořit a tisknout štítky, i když „plný“ editor P-Touch má více funkcí, vyžaduje ale zase instalaci driveru i editoru.

Tiskárna již samozřejmě nabízí úsporu pásky pomocí řetězového a hromadného tisku.



Vpravo je logo NFC (Near Field Communication), pomocí této komunikace lze tisknout z mobilu způsobem připojení jako platební karty.

Tím by výčet benefitů této tiskárny asi skončil. Nyní ty méně hezké věci, i když při ceně této tiskárny to není vůbec tak zásadní. Tiskárna má rozlišení pouze 180 dpi. Pořídil jsem si kazetu s vinylovou páskou, sice nevím, k čemu slouží (je to typ tzv. nelaminovaný) a tiskárna s ním má problémy. Páska se sice potiskne, ale neleze ven a muchlá se na výstupu z tiskárny. Musím ale dodat, že tuto pásku asi firma Brother nevyrábí, je to pouze klon. A také je pravda, že dodavatel tuto tiskárnu jako kompatibilní s vinylovou páskou samozřejmě neuvádí.

Rychlost tisku je 30 mm/sec. Tiskárna má rozlišení 180 dpi a tisková hlava má pouze 128 bodů, což při tomto rozlišení dává výšku tisku 18 mm. Přestože tedy tiskárna umí kazety široké 24 mm, mají tyto minimálně 3 mm okraje). Dlužno podotknout, že takové okraje vypadají zcela přirozeně. Divil jsem se, proč se nedělají čisticí kazety o šířce 24 mm, když se dělají tiskárny pro maximální šířku 24 mm. Zřejmě stačí vyčistit u takových tiskáren hlavu 18 mm čisticí páskou, protože hlava je pouze 18 mm vysoká. Nicméně se mi podařilo sehnat čisticí kazetu 24 mm širokou, ale není to originálka. Tiskárna má tedy rozlišením 180 dpi kvalitu tisku srovnatelnou s tiskárnou PT-PC, nicméně u této tiskárny je možno kvalitu zvýšit aspoň podélně tak, že výsledné rozlišení je pak 180×360 dpi. Na následujícím obrázku si ukážeme kvalitu tisku na několikrát zvětšených písmenech O a V. Znaky jsou ve skutečnosti vysoké 6 mm:

          PT-P750W 180×180dpi                            PT-P750W 180×360 dpi                          PT-9200DX 360×360 dpi

Z toho je vidět, že pro běžné použití je 180dpi zcela postačující a případné „vyšší rozlišení“ 180×360 dpi je přece jen viditelně lepší (na zvětšeném obrázku). Pokud však zkusíme grafiku, ukáže se vyšší kvalita rozlišení 360 dpi docela výrazně:

           původní obrázek                   PT-9200DX 360 dpi                      PT-P750W 180×360                PT-P750W 180 dpi

Ještě jeden příklad rozdílů v rozlišení 180 dpi a 360 dpi. Je to ctyřnásobně zvětšené písmo velikosti 20, první tři písmena jsou v rozlišení 180 dpi na tiskárně PT-P750W a druhá tři jsou v rozlišení 360 dpi na tiskárně PT-9500PC:


Levná malá tiskárna PT-P750W tedy uspokojí nároky drtivé většiny běžných uživatelů a při používání kompatibilních kazet má i docela levný provoz. Škoda, že nemá rozlišení 360 dpi. Velkou výhodou je však její mobilita a také výjimečná možnost ovládání pomocí NFC či PT-Lite. Pokud ale někdo požaduje štítky s jemnějším rozlišením (např. kvůli grafice), nebo rychlejší tisk (průmyslové využití), případně širší štítky, nebude mu tato tiskárna stačit. Pak už je potřeba se poohlédnout po tiskárně jiné, ale také znatelně dražší. Také bych jí vytkl docela nepohodlné nasazování kazety z boku, nicméně je to zřejmě daň za malé rozměry tiskárny. Pokud si tiskárnu položím na bok a nasazuji kazety seshora, stejně je otevírání kazetového prostoru nepohodlné a potřebuji na to obě ruce. Tiskárny PT-9200DX, PT-9500PC, PT-9700PC a PT-P900W mají otevírání podstatně komfortnější.

Firma Brother vyrábí (a i vyráběla) s rozlišením 360 dpi pouze tiskárny pro nejširší kazety 36 mm. Bohužel všechny menší tiskárny a štítkovače mají rozlišení pouze 180 dpi, což je přece jen znát na kvalitě tisku.


pod konstrukcí


Chcete-li mi něco napsat, tak na adresu k1@kreteni.cz

Kreteni - založeno (K2) 1997, resuscitováno (K15) 2010; změněno (K1): 4.2.2024